×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 489

رزولور

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

رزولورها نوعي از سينكروها هستند كه امروزه كاربرد وسيعي در صنايع مختلف دارند با اين تفاوت كه در روتور و استاتور آنها دو سيم پيچي عمود بر هم وجود دارد، با تحريك يكي از سيم پيچي هاي روتور و يا استاتور ، به ترتيب در استاتور و يا روتور ولتاژي متناسب با سينوس زاويه ميان روتور و استاتور ايجاد مي گردد.
علت نامگذاري اين سنسورها نيز بر همين مبنا است . زيرا اين ماشين ها ولتاژ مرجع را به دو مولفه عمود بر هم و تجزيه مي نمايند که اگر در روتور رزولورها ا ز يك سيم پيچي استفاده شود ، اين تجزيه تنها در يك جهت صورت مي گيرد و درصورت استفاده از دو سيم پيچی در دو جهت تجزيه ولتاژخواهيم داشت.

RE-21-1-A05 ltn

علاوه بر تعيين موقعيت زاويه اي توسط رزولورها مي توان از آنها در جهت عكس استفاده نمود يعني با اعمال مولفه هاي ولتاژ به استاتور اين ماشين ها ، مي توان ولتاژ مرجع همراه با زاويه آن را بدست آورد.
اين سنسورها به علت ساختمان خاص داخلي خود در محيطهاي صنعتي و آلوده ، به جاي انكودرهاي نوري استفاده مي شوند.

همچنين با توجه به اينكه ساخت سينكرو نسبت به رزولور مشكل تر بوده و در نتيجه گرانتر خواهد بود لذا سينكروها امروزه بيشتر در صنايع نظامي دقيق و ويژه استفاده مي شوند وكاربرد رزولورها گسترده تر است.

رزولور


مقايسه سينكروها و رزولورها از نظر كاربردي :
همانطور كه اشاره شد سينكرو و رزولور عملكرد مشابهي داشته، لذا كاربرد يكساني در صنعت دارند اما با توجه به اينكه سينكرو در ساختمان خود داراي سه استاتور با زاويه 120 درجه نسبت به يكديگر مي باشد ساخت آن نسبت به رزولورمشكل تر خواهد بود و در نتيجه گرانتر خواهد بود . ضمنا به علت مشكل بودن تبديل ولتاژسه فاز به موقعيت در سينكروها، اين مبدلها امروزه بيشتر در صنايع نظامي دقيق و ويژه استفاده مي شوند، در حاليكه رزولورها كاربرد وسيعي در صنايع مختلف از جمله ماشين افزارها ، سيستمهاي نظامي، روباتيك و... دارند.

رزولور

ويژگيهاي رزولورها :
از جمله قابليت هاي بالاي آن مي توان به رزولوشن بسيار بالا ، دقت خوب ، مقاوم در مقابل نويز ، قابليت اطمينان بالا مخصوصاً در محيطهاي صنعتي و آلوده مقاوم بودن در مقابل درجه حرارت و كوچكي آنها اشاره نمود.
ضمناً رزولورها موقعيت مطلق را اندازه گيري مي نمايند در نتيجه با قطع برق اطلاعات آنها از بين نخواهد رفت .

رزولور

همچنين نوعی از ریزولور به نام رزولور بدون جاروبك وجود دارد كه در اين نوع ، روتور آنها يك ترانسفورماتور بوده که در اين نوع سيم يچي روتور در واقع سيم پيچي ثانويه ترانسفورماتور بوده و ولتاژ آن توسط سيم پيچ اوليه ،و بدون تماس الكتريكي تامين مي گردد. بنابراین در اين نوع مشكلات جاروبك را نخواهيم داشت.
اكثر رزولورها با ولتاژ مرجع 2 تا 40 ولت (RMS)  و در فركانس 400 هرتز تا 10 كيلو هرتز كار مي كنند .
لازم به ذکر است که رزولور در مقايسه با انكودر نوري نسبت به نويز بسيار مقاوم تر است.

رزولور

مشاهده لیست محصولات رزولور

برای مطلع شدن از تازه های فناوری صنعت برق می توانید اینجا کلیک نمایید.

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.