×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

انکودر چیست؟ | خرید و فروش اینترنتی انکودر

برای تعریف انکودر بهترین توضیحی که به ذهن می رسد این است که :

اینکودر وسیله ای است که جهت خروجی در پالس استفاده می شود و برای اندازه گیری جابه جایی از یک نقطه به نقطه ی دیگر این نوع انکودر در سایزها و ابعاد مختلف با دقتهایی متفاوت ساخته می شود.

روتاری انکودر ها حرکت دورانی یا خطی را به سیگنال دیجیتالی ۰ یا ۱ تبدیل می کنند ) بعضی از انکودر ها خروجی آنالوگ ۰ تا ۱۰ ولت و یا ۴ تا ۲۰ میلی آمپر دارند). انکودر ها به انواع انکودر نوری و انکودر مغناطیسی، انکودر خطی (line encoder)، انکودر مطلق، روتاری انکودر افزایشی، اینکودر دوار (Rotary encoder) و انکودر خازنی تقسیم بندی می شوند.

 برترین تولیدکننده این انکودرها در کشورهای آلمان و اسپانیا (HOHNER) هستند.

فهرست:

در این بخش فهرستی از موارد ذکر شده در این مقاله را جهت سهولت شما خوانندگان عزیز قرار داده ایم. امیداواریم که مفید واقع گردد.

انکودر چیست؟ ، انکودر موتور ، خرید انکودر ، قیمت انکودر ، کاربرد انکودر هوهنر ، روتاری انکودر ، انکودر دوار

در دنیای امروزه نیز خرید و فروش اینترنتی محصولات بسیار با اهمیت است . از این رو پیمان الکتریک این خدمات را به مشتریان گرامی ارائه می دهد

 برای خرید انکودر تماس بگیرید
33992998 21 0098

HOHNER انکودر

طرز کار انکودر

در ادامه به توضیحاتی درباره برخی از انکودر ها می پردازیم.

روتاری انکودر خازنی

روتاری انکودر های خازنی نسبت به دو مدل قبلی در دنیای صنعت تازه وارد محسوب می شوند. انکودر های خازنی از نظر نیرومندی مانند مدل های مغناطیسی هستند ولی قدرت تفکیک پذیری انکودر های نوری از روتاری انکودرهای خازنی بالاتر است. البته انکودر های خازنی بدون توجه به نوع تکنولوژی مورد استفاده قابلیت تشخیص حرکت و تبدیل آن به سیگنال های استاندارد رایج در صنعت را دارا هستند.

اما با این وجود روتاری انکودر افزایشی نسبت به این انکودر ها بیشترین کاربرد را دارند مخصوصا اگر قابل برنامه ریزی باشند. زیرا این روتاری انکودرها خروجی پالس را با دقت بیشتری ارائه می دهند.

روتاری انکودر مغناطیسی

انکودر های مغناطیسی با وجود اینکه از انکودر های نوری مقاوم ترند و اغلب در محیط های در معرض آلودگی ، بخار، لرزش و سایر انواع تداخل های محیطی استفاده می شونداما با این حال  قدرت تفکیک resolution یا دقت انکودر های نوری بالاتر می باشد .در انکودر  مغناطیسی شیار های شفافی که در انکودر نوری داشتیم، اینبار قابل تشخیص با سنسور مغناطیسی هستند و دوران آن ها و رد شدن مرتب آنها از کنار سنسور امکان سنجش به ما می دهد.

 

 

انواع انکودر و کاربرد آن را همراه با زیرنویس فارسی در ویدیو زیر مشاهده کنید.

انکودر خطی

به انکودر های خطی " خط کش دیجیتال " نیز گفته می شود . در این جا بیشتر تمرکزمان روی انکودرهای دورانی است که البته انکودر های خطی کانسپت عملکردی ) نه کاربردی(  بسیار مشابه با انکودرهای دورانی دارند.

انکودر موتور 

انکودر موتور به یک روتاری انکودر گفته می شود که می تواند به موتور الکتریکی وصل شده و یک خروجی یا یک سیگنال جهت مشخص کردن جهت و یا سرعت و یا موقعیت شفت روتاری انکودری را که بر روی موتور قرار دارد ، فراهم کند. 

انکودر خطی

ساختار انکودر چیست و عملکرد آن به چه صورت است؟

انکودرها در ماشین آلات برای بازخورد و کنترل حرکت استفاده می شوند. به بیان ساده تر ، انکودر یک وسیله سنجش است که بازخورد را ارائه می دهد. انکودر حرکت مکانیکی را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند که توسط یک نوع دستگاه کنترل در سیستم کنترل حرکت مانند یک پیشخوان یا PLC قابل خواندن است. انکودر یک سیگنال بازخورد ارسال می کند که می تواند برای تعیین موقعیت ، تعداد ، سرعت یا جهت مورد استفاده قرار گیرد. دستگاه کنترل می تواند از این اطلاعات برای ارسال دستورالعمل برای یک عملکرد خاص استفاده کند.

 

خرید انکودر 

جهت خرید انکودر باید اطلاعاتی از قبیل خروجی  پالس و نوع تغذیه HTL یا TTL بودن انکودر و اطلاعات فنی از این موارد را اعلام کرده تا بتوان بهترین روتاری انکودر مناسب را به خریدار پیشنهاد داد تا نیاز او را برطرف نماید. خرید انکودر می تواند به صورت حضوری بوده و یا مشخصات فنی خود را می توانید از طریق واتساپ برای سهولت در خرید ، ارسال نموده تا توسط کارشناسان ما مشاهده گردد . قبل از خرید روتاری انکودر باید از کارشناسان ما مشاوره گرفته و به کارشناسان اطلاع دهید که می خواهید نوع انکودر درخواستی شما از نوع ضد انفجار ، افزایشی و یا موارد دیگر باشد.

انکودر

قیمت انکودر

قیمت انکودر بستگی به خروجی پالس انکودر و اینکه انکودر از نوع مدباس یا پروفی باس باشد ، دارد. همچنین مواردی از قبیل برند و کشور سازنده انکودر نیز در قیمت محصول تاثیر دارد. قبیل از هر چیز برای خرید و قیمت کالا باید در مرحله اول به کیفیت محصول دقت نمود و در مرحله دوم قیمت را مدنظر قرار داد زیرا ممکن است انکودری با قیمت و کیفیت پایین ، باعث خرابی در دستگاه ها و توقف خط تولید گردد. بنابراین کیفیت محصول در درجه اول از با اهمیت ترین موارد است.

فروشگاه پیمان الکتریک انواع انکودر هوهنر Hohner از نوع افزایشی قابل پروگرام بدون نیاز به سخت افزار را ارائه می دهد.

در ادامه مقاله به کاربرد های انکودر هوهنر Hohner می پردازیم.

کاربرد انکودر هوهنر Hohner Encoder:

به طور مثال:

 در برنامه برش به طول ، انکودر هوهنر با چرخ اندازه گیری به دستگاه کنترل می گوید که چه مقدار مواد استفاده شده است ، بنابراین دستگاه کنترل می داند چه موقع برش دهد.

 • در رصدخانه ، انکودرها با ارائه بازخورد موقعیت یابی ، به محرک ها می گویند که یک آینه متحرک در چه موقعیتی قرار دارد.

 در جکهای بلندکننده راه آهن ، بازخورد دقیق حرکت توسط انکودرها ارائه می شود ، بنابراین جک ها به صورت یکنواخت بلند می شوند.

 • در یک سیستم کاربردی برچسب سروو دقیق ، از سیگنال رمزگذار توسط PLC برای کنترل زمان و سرعت چرخش استفاده می شود.
 • در یک برنامه چاپ ، بازخورد از رمزگذار یا انکودر هوهنر یک سر چاپ را فعال می کند تا در یک مکان خاص ، علامت ایجاد کند.

انکودر شفت 10 کابلی هوهنر

با یک جرثقیل بزرگ ، انکودرهای سوار شده بر روی شفت موتور بازخورد موقعیت یابی را ارائه می دهند. بنابراین جرثقیل می داند چه موقع بار را بلند کرده یا آزاد کند.

 • انکودر ، در برنامه ای که بطری ها در یک دستگاه پر کننده در کارخانه، پر می شوند ، بازخورد وضعیت دستگاه های پر کننده را می گوید.

طرز کار انکودر

 • هنگامی که آسانسور به سطح زمین رسیده است ، انکودر وضعیت صحیح آن را به کنترلر می گوید. یعنی بازخورد حرکت انکودر به کنترلر آسانسور تضمین می کند که درهای آسانسور مناسب با کف زمین باز شوند. بدون اینکودر یا رمزگذار ، ممکن است شما خود را در حال صعود از داخل یا خارج از آسانسور بدانید ، نه اینکه فقط به راحتی در طبقه هم کف باشید.
 • در خطوط مونتاژ خودکار ، اینکودر بازخورد حرکت را به ربات ها می دهد. در خط مونتاژ خودرو ، ممکن است که این وسیله به معنای اطمینان از داشتن بازوهای جوشکاری روباتیک از اطلاعات صحیح برای جوشکاری در مکان های صحیح باشد.

مقاله دیگری از انکودر و کاربرد آن را از لینک مقابلش مشاهده کنید.

بنابراین در هر برنامه استفاده کننده از انکودر ، فرایند عملکرد یکسان است: ابتدا یک شمارش توسط اینکودر انجام می شود و به کنترلر ارسال می شود و سپس یک سیگنال برای انجام یک عملکرد خاص به دستگاه می فرستد.

انکودر هالو 25 هوهنر

طرز کار انکودر هوهنر Hohner :

انکودرها از انواع مختلف فن آوری برای ایجاد سیگنال استفاده می کنند ، از جمله: مکانیکی ، مغناطیسی ، مقاومت و نوری که رایج ترین فناوری ها می باشند. در سنجش نوری ، انکودر هوهنر Hohner بر اساس قطع نور ، بازخورد ارائه می دهد.

پرتوی نوری که از یک LED ساطع می شود از طریق کد دیسک عبور می کند ، که با خطوط مات (دقیقاً مانند پره های چرخ دوچرخه) الگو شده است. با چرخش شافت رمزگذار ، پرتوی نوری از LED توسط خطوط مات در Code Disk قبل از برداشت توسط مجمع آشکارساز قطع می شود. این سیگنال پالس را تولید می کند: light = روشن؛ بدون نور = سیگنال خاموش .بنابراین این سیگنال ها به پیشخوان یا کنترل کننده ارسال می شود که در این صورت سیگنال برای تولید عملکرد مورد نظر ارسال می شود.

اجزا انکودر

ولتاژ خروجی انکودر:

ولتاژ خروجی انکودرها به دو صورت هستند که یا به صورت 5 ولت می باشند که در واقع TTL  محسوب می شوند و یا 24 ولت هستند که HTL  محسوب می گردند یا به عنوان منبع تغذیه نیز می توان از آنها استفاده کرد.

تفاوت بین انکودرهای مطلق و افزایشی چیست؟

انکودرها ممکن است سیگنال های افزایشی یا مطلق تولید کنند. سیگنالهای افزایشی موقعیت خاصی را نشان نمی دهند ، و تنها تغییر موقعیت را نمایش می دهند. از طرف دیگر انکودر مطلق برای هر موقعیت از "کلمه" متفاوتی استفاده می کند ، بدین معنی که  انکودر مطلق هم نشانگر تغییر موقعیت و هم نشان دهنده موقعیت مطلق رمزگذار یا انکودر است.

انکودر هالو 8 کابلی

انواع انکودر یا رمزگذار :

اینکودر خطی (linear encoder)

طریقه ی کارکرد این اینکودر به این صورت می باشد که جهت اندازه گیری طول و عرض مشخص به حول یک محور به صورت دوار می باشد. همچنین اینکودرهای خطی جهت اندازه گیری جهت خطی استفاده می شود انکودر های خطی در انواع نوری مغناطیسی و مقاومتی یا همان پتانسیومتر مشهور می باشد انکودرهای خطی مقاومتی و مغناطیسی این امکان را به ما میدهند تا بتوانیم خروجی آنالوگ را از آنها بگیریم. و اینکودرهای خطی نوری خروجی دیجیتال را به ما ارائه می دهند.

لازم به ذکر است که بهترین کد جایگزین و قابل ارائه برای جایگزین انکودر 66-14121-1024 UC00 هوهنر hohner ، انکودر 1XP8001 زیمنس Siemens می باشد .

انکودر 1xp8001


حتما بخوانید: خرید انکودر (Encoder)

 انکودر incremental | انکودر push pull

یک انکودر افزایشی (incremental encoder) برای هر مرحله بالاتر در چرخش خود، پالس تولید می کند. اگرچه انکودر افزایشی از موقعیت مطلق خارج نمی شود ، اما می تواند وضوح بالایی را با قیمت قابل قبولی ارائه دهد. به عنوان مثال ، یک انکودر incremental  با یک مسیر تک کد ، که به آن انکودر یا رمزگذار تاکسومتر گفته می شود ، سیگنال پالسی تولید می کند که فرکانس آن نشان دهنده سرعت جابجایی است. با این حال ، خروجی انکودر یا رمزگذار تک کانال، نشانگر جهت نیست. برای تعیین جهت ، یک انکودر incremental  یا رمزگذار دو کانال یا چهارگوشه از دو ردیاب و دو مسیر کد استفاده می کند.

انکودر push pull نیز یک انکودر افزایشی که نوع آن HTL است. انکودر افزایش نوع TTL دارای ولتاژ خروجی 5 ولت و انکودر push pull نوع HTL دارای ولتاژ خروجی 24 ولت می باشد.

انکودر هوهنر انکودر بامر اینکودر تاماگاوا انکودر الترا
انکودر HOHNER انکودرBAUMER انکودرTAMAGAWA انکودرELTRA

انکودر دوار (Rotary Encoder)

اینکودر دوار به دو دسته ی شفت دار و هالو شفت تقسیم می شوند که خروجی آنها می تواند به شکلهای سوکتی و کابلی در بازار یافت شود.

طریقه کارکرد اینکودر دوار (Rotary Encoder)
این نوع انکودرها به صورت الکترومکانیکی که موقعیت و زاویه ی یک شافت را به یک کد آنالوگ و دیجیتال تبدیل می کند این نوع اینکودرها از یک جفت فرستنده و گیرنده به یک دیسک مدرج به صورت سیاه و سفید یا صفر و یک استفاده میشود. که این صفحه اغلب به صورت شیشه ای یا آینه ای می باشد.(که یکی از دلایل صدمه دیدن این نوع صفحه به علت ضربات ناگهانی وارد شده به انکدر ترک های بسیار زیادی بر روی این نوع صفحه ایجاد می شود که باعث اختلال در خروجی می شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انکدر دوار، مقاله روتاری انکودر چیست؟ را مطالعه نمایید.


انکودر قابل پروگرام

همچنین در هنگام چرخش شافت دیسک مدرج همراه با شافت موتور می چرخد و به این ترتیب سیگنال یا پیغامی از سمت فرستنده به گیرنده ارسال می شود و به این صورت در خروجی گیرنده می تواند از پالسهای 0 و 1 به صورت منطقی (logical) دریافت نماید. هرچه تعداد نقاط سیاه و سفید روی صفحه ی دیسک مدرج شده اینکودر بیشتر باشد تعداد این 0 و 1 ها در یک دور به 360 درجه می رسد و این باعث دقت اندازه گیری بیشتر خواهد بود.


برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انکودر ، مقاله کاربرد انکودر را مطالعه نمایید.

 

 

جهت انتخاب یک انکودر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

1- درجه حفاظت یا همان ip (ip54، ip60 ،ip65 ، ip67)
2- قابلیت تنظیم درجه پالس از 90 تا 180 درجه
3- تحمل رنج دام جهت کارکرد در محیط های مختلف از °40- تا °100
4- دقت در سرعت بالای چرخش (rpm)
5- استاندارهای اروپایی و امریکایی از قبیل (ul,vde,CE,CSA)
6- ویبریشن پروف (VIBRATION PROOF) یا شوکهای الکتریکی درمحیط


اینکودرهای مطلق(ABSOLUTE ENCODER) ابسولوت انکودر


این نوع اینکودر ها دارای جندین گروه از قطعات به شکل دایره های متحد در مرکز از نقطه ی شروع د رمرکز دیسک انکدر چرخشی استفاده می شود چنانچه حلقه به سوی محیط دایره رود هر یک از آنها دو برابر قطعه نسبت به حلقه ی قبلی و داخل تر خواهد آمد. اولین حلقه ای که در داخلی ترین از حلقه ها می باشد یک قسمت بسیار شفاف و صاف و در قسمت دیگر به صورت تیره خواهد بود. هر یک از این قطعات به چهار قسمت تقسیم می شود که اگر انکودری دارای 10 حلقه باشد آخرین حلقه با دورترین آن از مرکز دارای 512 قطعه می باشد.

انکودر هالو 14 کابلی


در ادامه بخوانید: فروش انکودر

قیمت انکودر ها از لحاظ تعداد پالس مدل خروجی سوکتی یا کابلی متفاوت می باشد همچنین یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در قیمت انکودر کشور سازنده یا انکودر مصرفی مانند انکدر شفت دار یا انکودر هالوشفت می باشد.


برای اطلاعات بیشتر ، قیمت انکودر را از لینک مقابل مطالعه فرمایید.

مشاهده محصولات انکودر

برای خرید محصولات انکودر با شماره های زیر تماس بگیرید.

33992998 21 0098
33993009 21 0098

16 نظرها

 • پیوند نظر اعتمادی یکشنبه, 08 خرداد 1401 06:01 ارسال شده توسط اعتمادی

  انکودر های برند elap هم از شما گرفتم خیلی عالی بود کارمون را راه انداخت واقعا تو ایران یه شرکتی که یه مجموعه کامل انکودر داشته با شه را من تا حالا در ایران 15 سال سابقه کاری نتونستم پیداکنم واقعا دمت گرم
  خسته نباشید

 • پیوند نظر پیمان الکتریک سه شنبه, 12 مرداد 1400 07:01 ارسال شده توسط پیمان الکتریک

  سلام (کارخانجات سنگ ایران)
  ممنون از اعتماد و خرید شما

 • پیوند نظر پیمان الکتریک سه شنبه, 12 مرداد 1400 06:59 ارسال شده توسط پیمان الکتریک

  سلام اقای دارابی
  لطفا برای اطلاع قیمت با شماره های فروشگاه در ارتباط باشید.
  33993055 21 98+ - 33999193 21 98+
  واتس آپ : 09127701494

 • پیوند نظر سنگ پنج شنبه, 31 تیر 1400 07:56 ارسال شده توسط سنگ

  سلام
  واقعا بدون تعارف کیفیت انکودر هوهنر شما در ایران بهترین هست و کارایی بالایی برای کارخانه ما داشت و خط تولیید ما را ساعت 4 صبح که قطع شده بود راه انداخت ما سه شیفت کار می کنیم
  کارخانجات سنگ ایران

 • پیوند نظر محسن پنج شنبه, 31 تیر 1400 07:53 ارسال شده توسط محسن

  سلام
  بنده چندین سال هست که شمار به عنوان نماینده موفق تاماگاوا میشناسم و کالاهای اصل و اورجینال دریافت کردم
  لطفا رزولور TS2651N111E78 تاماگاوا Tamagawa یک عدد بهم قمیت بدید
  ارادتمند شما محسن دارابی

 • پیوند نظر پیمان الکتریک یکشنبه, 09 آذر 1399 11:22 ارسال شده توسط پیمان الکتریک

  سلام آقای سلامی
  برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره انکودر تماس بگیرید.
  021-33993055

 • پیوند نظر سلامی چهارشنبه, 28 آبان 1399 14:39 ارسال شده توسط سلامی

  سلام. برای تعیین(کنترل) موقعییت، برای برداشتن محصول از کدام مدل استفاده کنم بهتره؟ در واقع فاصله سنج میخوام که به plc سیگنال بده.
  خروجی به چه صورتی است. میشه خروجی را به plc داد که در برنامه هم استفاده کرد. با تشکر

 • پیوند نظر پیمان الکتریک چهارشنبه, 08 مرداد 1399 10:08 ارسال شده توسط پیمان الکتریک

  سلام اقای اعتمادی
  روتاری انکودر ، انکودر چرخشی هست و انکودر به تنهایی شامل مدل های ابسولوت، افزایشی، قابل پروگرام و ... می باشد.
  اطلاعات بیشتر
  https://peymanelc.com/مقالات/item/310-روتاری-انکودر.html

 • پیوند نظر اعتمادی یکشنبه, 05 مرداد 1399 07:10 ارسال شده توسط اعتمادی

  سلام
  تفاوفت روتاری انکودر ROTARY ENCODER
  با انکودر در چی هست روی بعضی از انکودر ها این کلمات نوشته میشه

 • پیوند نظر پیمان الکتریک سه شنبه, 30 ارديبهشت 1399 10:18 ارسال شده توسط پیمان الکتریک

  سلام آقای اعتمادی
  برای خرید انکودر ابسولوت 25 بیتی تماس بگیرید.
  021-33993055

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.