انکودر چیست؟

اینکودر وسیله ای است که جهت خروجی در پالس استفاده می شود که به دو نوع خطی (line encoder) یا اینکودر دوار (Rotary encoder) دسته بندی می شود. همچنین اینکودر وسیله ای است برای اندازه گیری جابه جایی از یک نقطه به نقطه ی دیگر این نوع انکودر در سایزها و ابعاد مختلف با دقتهایی متفاوت ساخته می شود.که برترین تولیدکننده این مدل در کشورهای آلمان امریکا هستند.

ساختار انکودر چیست و عملکرد آن به چه صورت است؟

انکودرها در ماشین آلات برای بازخورد و کنترل حرکت استفاده می شوند. به بیان ساده تر ، انکودر یک وسیله سنجش است که بازخورد را ارائه می دهد. انکودر حرکت مکانیکی را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند که توسط یک نوع دستگاه کنترل در سیستم کنترل حرکت مانند یک پیشخوان یا PLC قابل خواندن است. انکودر یک سیگنال بازخورد ارسال می کند که می تواند برای تعیین موقعیت ، تعداد ، سرعت یا جهت مورد استفاده قرار گیرد. دستگاه کنترل می تواند از این اطلاعات برای ارسال دستورالعمل برای یک عملکرد خاص استفاده کند.

انواع انکودر و کاربرد آن را همراه با زیرنویس فارسی در ویدیو زیر مشاهده کنید.

فروشگاه پیمان الکتریک انواع انکودر هوهنر Hohner از نوع افزایشی قابل پروگرام بدون نیاز به سخت افزار را ارائه می دهد.

در ادامه مقاله به کاربرد های انکودر هوهنر Hohner می پردازیم.

کاربرد انکودر هوهنر Hohner Encoder:

به طور مثال:

 در برنامه برش به طول ، انکودر هوهنر با چرخ اندازه گیری به دستگاه کنترل می گوید که چه مقدار مواد استفاده شده است ، بنابراین دستگاه کنترل می داند چه موقع برش دهد.

  • در رصدخانه ، انکودرها با ارائه بازخورد موقعیت یابی ، به محرک ها می گویند که یک آینه متحرک در چه موقعیتی قرار دارد.

 در جکهای بلندکننده راه آهن ، بازخورد دقیق حرکت توسط انکودرها ارائه می شود ، بنابراین جک ها به صورت یکنواخت بلند می شوند.

  • در یک سیستم کاربردی برچسب سروو دقیق ، از سیگنال رمزگذار توسط PLC برای کنترل زمان و سرعت چرخش استفاده می شود.
  • در یک برنامه چاپ ، بازخورد از رمزگذار یا انکودر هوهنر یک سر چاپ را فعال می کند تا در یک مکان خاص ، علامت ایجاد کند.

کاربرد انکودر

با یک جرثقیل بزرگ ، انکودرهای سوار شده بر روی شفت موتور بازخورد موقعیت یابی را ارائه می دهند. بنابراین جرثقیل می داند چه موقع بار را بلند کرده یا آزاد کند.

  • انکودر ، در برنامه ای که بطری ها در یک دستگاه پر کننده در کارخانه، پر می شوند ، بازخورد وضعیت دستگاه های پر کننده را می گوید.
  • هنگامی که آسانسور به سطح زمین رسیده است ، انکودر وضعیت صحیح آن را به کنترلر می گوید. یعنی بازخورد حرکت انکودر به کنترلر آسانسور تضمین می کند که درهای آسانسور مناسب با کف زمین باز شوند. بدون اینکودر یا رمزگذار ، ممکن است شما خود را در حال صعود از داخل یا خارج از آسانسور بدانید ، نه اینکه فقط به راحتی در طبقه هم کف باشید.
  • در خطوط مونتاژ خودکار ، اینکودر بازخورد حرکت را به ربات ها می دهد. در خط مونتاژ خودرو ، ممکن است که این وسیله به معنای اطمینان از داشتن بازوهای جوشکاری روباتیک از اطلاعات صحیح برای جوشکاری در مکان های صحیح باشد.

مقاله دیگری از انکودر و کاربرد آن را از لینک مقابلش مشاهده کنید.

بنابراین در هر برنامه استفاده کننده از انکودر ، فرایند عملکرد یکسان است: ابتدا یک شمارش توسط اینکودر انجام می شود و به کنترلر ارسال می شود و سپس یک سیگنال برای انجام یک عملکرد خاص به دستگاه می فرستد.

انکودر هوهنر

طرز کار انکودر هوهنر Hohner :

انکودرها از انواع مختلف فن آوری برای ایجاد سیگنال استفاده می کنند ، از جمله: مکانیکی ، مغناطیسی ، مقاومت و نوری که رایج ترین فناوری ها می باشند. در سنجش نوری ، انکودر هوهنر Hohner بر اساس قطع نور ، بازخورد ارائه می دهد.

پرتوی نوری که از یک LED ساطع می شود از طریق کد دیسک عبور می کند ، که با خطوط مات (دقیقاً مانند پره های چرخ دوچرخه) الگو شده است. با چرخش شافت رمزگذار ، پرتوی نوری از LED توسط خطوط مات در Code Disk قبل از برداشت توسط مجمع آشکارساز قطع می شود. این سیگنال پالس را تولید می کند: light = روشن؛ بدون نور = سیگنال خاموش .بنابراین این سیگنال ها به پیشخوان یا کنترل کننده ارسال می شود که در این صورت سیگنال برای تولید عملکرد مورد نظر ارسال می شود.

اجزا انکودر

ولتاژ خروجی انکودر:

ولتاژ خروجی انکودرها به دو صورت هستند که یا به صورت 5 ولت می باشند که در واقع TTL  محسوب می شوند و یا 24 ولت هستند که HTL  محسوب می گردند یا به عنوان منبع تغذیه نیز می توان از آنها استفاده کرد.

تفاوت بین انکودرهای مطلق و افزایشی چیست؟

انکودرها ممکن است سیگنال های افزایشی یا مطلق تولید کنند. سیگنالهای افزایشی موقعیت خاصی را نشان نمی دهند ، و تنها تغییر موقعیت را نمایش می دهند. از طرف دیگر انکودر مطلق برای هر موقعیت از "کلمه" متفاوتی استفاده می کند ، بدین معنی که  انکودر مطلق هم نشانگر تغییر موقعیت و هم نشان دهنده موقعیت مطلق رمزگذار یا انکودر است.

انکودر hohner

انواع انکودر یا رمزگذار :

اینکودر خطی (linear encoder)

طریقه ی کارکرد این اینکودر به این صورت می باشد که جهت اندازه گیری طول و عرض مشخص به حول یک محور به صورت دوار می باشد. همچنین اینکودرهای خطی جهت اندازه گیری جهت خطی استفاده می شود انکودر های خطی در انواع نوری مغناطیسی و مقاومتی یا همان پتانسیومتر مشهور می باشد انکودرهای خطی مقاومتی و مغناطیسی این امکان را به ما میدهند تا بتوانیم خروجی آنالوگ را از آنها بگیریم. و اینکودرهای خطی نوری خروجی دیجیتال را به ما ارائه می دهند.

لازم به ذکر است که بهترین کد جایگزین و قابل ارائه برای جایگزین انکودر 66-14121-1024 UC00 هوهنر hohner ، انکودر 1XP8001 زیمنس Siemens می باشد .

انکودر 1xp8001


حتما بخوانید: خرید انکودر (Encoder)

 انکودر incremental | انکودر push pull

یک انکودر افزایشی (incremental encoder) برای هر مرحله بالاتر در چرخش خود، پالس تولید می کند. اگرچه انکودر افزایشی از موقعیت مطلق خارج نمی شود ، اما می تواند وضوح بالایی را با قیمت قابل قبولی ارائه دهد. به عنوان مثال ، یک انکودر incremental  با یک مسیر تک کد ، که به آن انکودر یا رمزگذار تاکسومتر گفته می شود ، سیگنال پالسی تولید می کند که فرکانس آن نشان دهنده سرعت جابجایی است. با این حال ، خروجی انکودر یا رمزگذار تک کانال، نشانگر جهت نیست. برای تعیین جهت ، یک انکودر incremental  یا رمزگذار دو کانال یا چهارگوشه از دو ردیاب و دو مسیر کد استفاده می کند.

انکودر push pull نیز یک انکودر افزایشی که نوع آن HTL است. انکودر افزایش نوع TTL دارای ولتاژ خروجی 5 ولت و انکودر push pull نوع HTL دارای ولتاژ خروجی 24 ولت می باشد.

انکودر هوهنر انکودر بامر اینکودر تاماگاوا انکودر الترا
انکودر HOHNER انکودرBAUMER انکودرTAMAGAWA انکودرELTRA

انکودر دوار (Rotary Encoder)

اینکودر دوار به دو دسته ی شفت دار و هالو شفت تقسیم می شوند که خروجی آنها می تواند به شکلهای سوکتی و کابلی در بازار یافت شود.

طریقه کارکرد اینکودر دوار (Rotary Encoder)
این نوع انکودرها به صورت الکترومکانیکی که موقعیت و زاویه ی یک شافت را به یک کد آنالوگ و دیجیتال تبدیل می کند این نوع اینکودرها از یک جفت فرستنده و گیرنده به یک دیسک مدرج به صورت سیاه و سفید یا صفر و یک استفاده میشود. که این صفحه اغلب به صورت شیشه ای یا آینه ای می باشد.(که یکی از دلایل صدمه دیدن این نوع صفحه به علت ضربات ناگهانی وارد شده به انکدر ترک های بسیار زیادی بر روی این نوع صفحه ایجاد می شود که باعث اختلال در خروجی می شود.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انکدر دوار، مقاله روتاری انکودر چیست؟ را مطالعه نمایید.


انکودر قابل پروگرام

همچنین در هنگام چرخش شافت دیسک مدرج همراه با شافت موتور می چرخد و به این ترتیب سیگنال یا پیغامی از سمت فرستنده به گیرنده ارسال می شود و به این صورت در خروجی گیرنده می تواند از پالسهای 0 و 1 به صورت منطقی (logical) دریافت نماید. هرچه تعداد نقاط سیاه و سفید روی صفحه ی دیسک مدرج شده اینکودر بیشتر باشد تعداد این 0 و 1 ها در یک دور به 360 درجه می رسد و این باعث دقت اندازه گیری بیشتر خواهد بود.


برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انکودر ، مقاله کاربرد انکودر را مطالعه نمایید.

انکودر شفت دار


در ادامه بخوانید: فروش انکودر

جهت انتخاب یک انکودر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

1- درجه حفاظت یا همان ip (ip54، ip60 ،ip65 ، ip67)
2- قابلیت تنظیم درجه پالس از 90 تا 180 درجه
3- تحمل رنج دام جهت کارکرد در محیط های مختلف از °40- تا °100
4- دقت در سرعت بالای چرخش (rpm)
5- استاندارهای اروپایی و امریکایی از قبیل (ul,vde,CE,CSA)
6- ویبریشن پروف (VIBRATION PROOF) یا شوکهای الکتریکی درمحیط


اینکودرهای مطلق(ABSOLUTE ENCODER) ابسولوت انکودر


این نوع اینکودر ها دارای جندین گروه از قطعات به شکل دایره های متحد در مرکز از نقطه ی شروع د رمرکز دیسک انکدر چرخشی استفاده می شود چنانچه حلقه به سوی محیط دایره رود هر یک از آنها دو برابر قطعه نسبت به حلقه ی قبلی و داخل تر خواهد آمد. اولین حلقه ای که در داخلی ترین از حلقه ها می باشد یک قسمت بسیار شفاف و صاف و در قسمت دیگر به صورت تیره خواهد بود. هر یک از این قطعات به چهار قسمت تقسیم می شود که اگر انکودری دارای 10 حلقه باشد آخرین حلقه با دورترین آن از مرکز دارای 512 قطعه می باشد.

انکودر فلنج مربعی

قیمت انکودر ها از لحاظ تعداد پالس مدل خروجی سوکتی یا کابلی متفاوت می باشد همچنین یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در قیمت انکودر کشور سازنده یا انکودر مصرفی مانند انکدر شفت دار یا انکودر هالوشفت می باشد.


برای اطلاعات بیشتر ، قیمت انکودر را از لینک مقابل مطالعه فرمایید.


انکودر زیمنس

مشاهده محصولات انکودر

برای خرید محصولات انکودر با شماره های زیر تماس بگیرید.

33992998 21 0098
33993009 21 0098

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.