×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 489

استابلایزر یا تثبیت کننده ی ولتاژ چیست؟ | همه چیز درباره استابلایزر

شاید شما از آن دسته افرادی هستید که برای اولین بار اسم استابلایزر و تثبیت کننده ولتاژ به گوشتان میخورد. در مقاله زیر به طور کامل درباره استابلایزر شرح داده شده است.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به خاطر نوسانات برق شهری دستگاه های برقی شما آسیب دیده و یا سوخته باشد.

و اگر تا به حال هیچ کدام از لوازم برقی شما نسوخته است ، انسان خوش شانسی بوده اید.

به دلیل نوسانات ناگهانی که در حال حاضر وجود دارد و با توجه به هزینه ها و قیمت های بالای کلیه لوازم برقی از جمله یخچال فریزر، لباسشوبی و کولر گازی، تلویزیون، لپ تاپ، در صورت عدم کنترل نوسانات برقی یا نداشتن برق ثابت 220 ولت، این نوسانات می تواند بیشترین صدمات را به این لوازم منجر گردد . بنابراین جهت حفاظت این لوازم برقی، خرید یک استابلایزر تک فاز توصیه می شود

فهرست مطالب عنوان شده در مقاله زیر به شرح زیر است:

ممکن است در بعضی از صنایع که از برق سه فاز هم استفاده می کنند و احتمال صدمه دیدن برای این دستگاه های سه فاز مانند دستگاه  CNC،دستگاه پزشکی ،سی تی اسکن و لیزر و یا هر گونه دستگاه سه فازی که نیاز به برق 380 ولت ثابت دارد که وجود دارد ، وجود و خرید یک استابلایزر سه فاز پیشنهاد می شود.

تمام شرایط گارانتی این نوع دستگاه ها داشتن یک ولتاژ ثابت و بدون نوسان می باشد . توصیه می شود برای جلوگیری از این ضرر و زیان های کلان از یک استابلایزر کوچک برای کلیه لوازم برقی صوتی و تصویری روشنایی و الکتریکی استفاده می شود.

استابلایزر چیست؟

استابلایزر وسیله ای است که جهت جلوگیری از نوسان و پرش های ناگهانی برق شهری و تثبیت ولتاژ برای محافظت از کلیه لوازم برقی خانگی و لوازم برقی صنعتی استفاده می شود .

استابلایزر با داشتن یک ترانس تقویت و یک برد میکروپروسسوری  برق ورودی را در هر ثانیه چک نموده و در صورت افزایش یا کاهش ولتاژ به صورت اتوماتیک یک ولتاژ ثابت را به مصرف کننده ارائه می دهد.

استابلایزر خانگی

استابلایزر های خانگی یکی از بهترین محافظ ها در سراسر کشور هستند که می توانند جهت حفاظت از کلیه لوازم خانگی و تجهیزات حساس استفاده شوند که برخی از مصرف کنندگان آن را به نام ترانس های اتوماتیک یا ترانس افزاینده برق می شناسند.

آیا استفاده از استابلایزر در خانه لازم است؟

باید به عنوان یک مشاور و یک متخصص بگوییم که در زمینه های استابلایزر در صورتی که نوسان ولتاژ یا پرش ولتاژ در خانه خود مشاهده می کنید، باید از استابلایزر استفاده کرد.

راحت ترین مثال به شرح زیر است:

هنگامی که نور لامپ منزل شما کم و زیاد می شود ، این اولین نشانه های خرید استابلایزر برای منزل می باشد و اگر حتی یک دستگاه ارزشمند در داخل منزل خود دارید از یک محافظ اتوامتیک یا ترانس برق استفاده کنید.

چطور استابلایزر مناسب را برای منزل خود پیدا کنیم؟

برای انتخاب یک استابلایزر مناسب برای یک منزل چند راه حل ساده وجود دارد:

 • فقط برای آن دستگاهی که نوسان ولتاژ تاثیر بیشتری روی آن دارد، استابلایزر تهیه کنید.
 • به عنوان مثال برای محافظت از یک تلویزیون، میتوان از استابلایزر 1500 واتی که تحمل 6 آمپر را دارد ، استفاده کرد .
 • در صورت تمایل به محافظت از کلیه لوازم برقی منزل با توجه به اینکه اداره برق کنتورهای 25 یا 32 آمپری ارائه می نماید ، می توانید یک استابلایزر سروو موتوری 5 الی 8 کاوا نسبت به داشتن کولر گازی و یا عدم موجودی آن در منزل را انتخاب نمایید.
 • یا جهت مشاوره درباره خرید استابلایزر مناسب با کارشناسان پیمان الکتریک تماس بگیرید.

راهنمای خرید استابلایزر را می توانید از لینک مقابل مشاهده نمایید.

استابلایزر

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کاربرد استابلایزر و نحوه محاسبه استابلایزر از فایل صوتی زیر استفاده کنید.

 

استابلایزر در منزل کجا نصب می شود؟

بهترین جای نصب برای یک استابلایزر بعد از کنتور می باشد. با توجه به اینکه در حال حاضر کنتورها در داخل منزل نصب نمیشود ودر داخل پارکینگ هستند، برای نصب آسان، استابلایزر ها قابلیت کابل کشی بین 20 الی 30 متر را دارد و با توجه به بی سرو صدا کارکردن هم در داخل آشپزخانه و یا در داخل خانه می توانند نصب شوند.

آیا استابلایزر برای کولر گازی لازم است؟

با توجه به اینکه کولر گازی ها از یک کمپرسور که قسمت اصلی آنها است، تشکیل شده اند و این کمپرسور ها در هنگام استارت یک جریان اولیه می کشند که بخش عمده ای از تحمل کلی یک کنتور را دربرمیگیرد بنابراین این امر در صورت نداشتن یک محافظ خانگی باعث سوختن کمپرسور و بقیه دستگاه های موجود در منزل می گردد.

 استابلایزر کولر گازی

آیا استابلایزر ارزش خرید دارد؟

با توجه به اینکه لوازم برقی مختلف دارای قیمت های بسیار بالایی هستند ، خرابی و سوختن آنها ، هزینه های بیشتری را متحمل می گردد، بنابراین با توجه به این موضوع ، وجود یک استابلایزر می تواند از سوختن دستگاه ها و پرداخت هزینه های اضافی جلوگیری کند.

آیا استابلایزر باعث کاهش یا افزایش هزینه برق می شود؟

اگر بدانید که طریقه محاسبه هزینه برق توسط اداره برق به چه صورت است، آن زمان متوجه اهمیت وجود استابلایزر و افزایش یا کاهش هزینه برق می شوید.

روش محاسبه هزینه برق بر حسب جریان می باشد به این صورت که هر چقدر ولتاژ از 220 ولت بالا رود ، جریان پایین آمده و در صورت کاهش ولتاژ از 220 به 200 ولت ، جریان بالا می رود. بنابراین با توجه به توضیح بالا ، هزینه برق منزل زیاد می شود.

در صورت داشتن یک استابلایزر می توانید با ثابت نگه داشتن ولتاژ لوازم برقی خانه خود، از پرداخت هزینه برق اضافه جلوگیری کنید.

استابلایزر صنعتی چیست؟ 

استابلایزری است که از سه ترانس تقویت و سه برد میکروپروسسوری تشکیل شده که می تواند به صورت همزمان ولتاژ ورودی و خروجی و آمپر مصرفی هر دستگاه را به صورت اتوماتیک نشان دهد و برای تثبیت ولتاژ 380 ولت سه فاز می باشد.

استابلایزر صنعتی به دو دسته تقسیم می شود:

 • استابلایزر صنعتی استوانه ای
 • استابلایزر صنعتی سروو موتوری

استابلایزرهای صنعتی استوانه ای ، استابلایزرهایی هستند که از توان 50 کاوا به بالا تولید می شوند و سیستم کارکرد آنها تماما ستونی می باشد و به علت اینکه باید قدرت تحمل جریان بالا را داشته باشند ، سیستم آنها به صورت ستونی طراحی شده و قابلیت تولید تا 500 آمپر را هم دارند.

استابلایزر صنعتی سروو موتوری از قیمت مناسب تری برخوردار هستند و نهایت جریان آنها می تواند تا 75 آمپر باشد ولی در مدل های استوانه ای، استابلایزرها تا 600 آمپر موجود هستند.

 

انواع استابلایزر (استاپ لایزر)

استابلایزر رله ای و استابلایزر سروو موتوری

استابیلیزر یا همان ترانس محافظ برق به دو دسته تقسیم می گردد :
دسته اول استابلایزرهای رله ای ( استابلیزرهای پله ای ) بوده که طریقه ی کارکرد این نوع استابلایزر ها تنظیم ولتاژ با دقت 10 ولت می باشد که با سری AVR شروع می گردد و شامل آمپرهای 2 الی 32 آمپر خانگی ( استابلایزر خانگی یا ترانس خانگی) و در مدلهای صنعتی از 9 تا 20 آمپر می باشد .

دسته دوم استابلایزرها، استابلایزر سروو SERVOE است .  این نوع استابلایزرها با داشتن سیستم حلقوی و برد میکروپروسسوری ، دستگاه هایی با دقت بالاتر بوده و تنظیم ولتاژ با دقت 1 ولت می باشد که با سری STB-11 در مدل های تک فاز و در مدل های سه فاز با سری STB-33 ارائه می گردد. این نوع استابیلیزرها در رنج وسیع از 6 آمپر تا 80 آمپر در مدلهای تک فاز و سه فاز از 9 آمپر تا 600 آمپر ارائه می گردد.

 

 

کاربرد استابیلیزر در موارد صنعتی و حفاظتی و لوازم خانگی بسیار است . در مواردی که احتمال سرقت کابل وجود دارد نیز می توان از استابلایزر استفاده کرد.
کاربرد استابلایزر در انواع دستگاه های چاپ بنر و بسته بندی ، دستگاه های CNC ، دستگاه های برش ،دستگاههای بافندگی، دستگاه های لیزر و پزشکی، جهت محافظت از کامپیوترها ، لباسشویی و کولر گازی مورد استفاده قرار گیرد.

استابلایزر CNC | استابلایزر محافظ CNC

استابلایزر محافظ CNC ، از دستگاه های برش و CNC در برابر نوسان ولتاژ محافظت می کند. معمولا استابلایزر محافظ CNC مورد نیاز ، استابلایزرهای سه فاز هستند که قدرت توان و تحمل ولتاژ و جریان بیشتری را دارند.

 استابلایزر بافندگی

این استابلایزر دستگاهی است که باعث محافظت از ماشین آلات بافندگی در برابر نوسان ناگهانی ولتاژ می شود.

نکاتی درباره خرید استابلایزر را می توانید از اینجا نیز مشاهده نمایید.

مدار داخلی استابلایزر

انواع استاپ لایزر


استابیلیزر یا همان ترانس محافظ برق به دو دسته تقسیم می گردد :
دسته اول استابلایزرهای رله ای ( استابلیزرهای پله ای ) بوده که طریقه ی کارکرد این نوع استابلایزر ها تنظیم ولتاژ با دقت 10 V می باشد. که با سری AVR شروع می گردد و شامل آمپرهای 2 الی 32 آمپر خانگی ( استابلایزر خانگی یا ترانس خانگی) و در مدلهای صنعتی از 9 تا 20 آمپر می باشد .

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره استابلایزر تک فاز از فایل صوتی زیر استفاده کنید.

 

محصولات استابلایزر سه فاز دلتا را از لینک آن ببینید.

دسته دوم استابلایزرهای دلتا SERVOE این نوع استابلایزرها با داشتن سیستم حلقوی و برد میکروپروسسوری بوده و تنظیم ولتاژ با دقت 1 V می باشد که با سری STB-11 در مدل های تک فاز و مدل های سه فاز با سری STB-33 ارائه می گردد. این نوع استابیلیزرها در رنج وسیع از 6 A تا 80 A در مدلهای تک فاز و سه فاز از 9 A تا 600 A ارائه می گردد

ترانس برق دستی

ترانس برق دستی (ترانس پله ای) برای فضاهایی استفاده و پیشنهاد می گردد که ولتاژ آنها در بازه استابلایزرهای اتوماتیک نباشد به عنوان مثال تنظیم ولتاژ استابیلیزر های اتوماتیک از 160 الی 280 ولت می باشد.

مدار استابلایزر

ویژگی استابلایزرهای اتوماتیک این است که نیازی به دخالت فرد در شبانه روز نیست اما در ترانس های دستی باید یک کاربر جهت تنظیم ولتاژ ورودی آن وجود داشته باشد، به عنوان مثال در صورتی که ولتاژ ورودی 110 ، 120 یا 130 ولت و یا پایین تر باشد ترانس دستی می تواند کمک کند و ولتاژ را به صورت پله ای 20 ولت ، 20 ولت تنظیم کند.

به طور کلی تثبیت کننده ولتاژ می توانند به انواع استابلایزر خانگی یا ترانس خانگی ، استابیلیزر اداری ، استابلایزر تکفاز ، استابلایزر سه فاز ، استابلایزر صنعتی و ...تقسیم شوند.

استابلایزر

 

نکاتی درباره استابلایزر صنعتی را می توانید از لینک آن مشاهده نمایید.

استابلایزر سه فاز:

استابلایزر سه فاز 9 کاوا delta stabilizer با جریان خروجی 12 آمپر یکی از ویژگی های مهم این دستگاه قابل نصب بر روی انواع دستگاه ژنراتور برق هسته داخلی تمامی این دستگاه ها کاملا به صورت تماما مس می باشد. شما می توانید جهت خرید استابلایزر سه فاز

استابلایزر سه فاز 15 کاوا delta stabilizer با جریان خروجی 20 آمپر

استابلایزر سه فاز 20 کاوا delta stabilizer با جریان خروجی 27 آمپر

استابلایزر سه فاز 30 کاوا delta stabilizer با جریان خروجی 40 آمپر

استابلایزر سه فاز 50 کاوا delta stabilizer با جریان خروجی 75 آمپر

فن استابلایزر

 برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره استابلایزر سه فاز از فایل صوتی زیر استفاده کنید

 

نصب استابلایزر سه فاز:

انواع این استابلایزرها را باید توسط نصاب استابلایزر در محل مورد نظر نصب نمود. روش نصب استابلایزر سه فاز به این صورت است که ابتدا استابلایزر را از پالت آن جدا کرده و توسط قفل تابلویی نصب شده روی دستگاه ، آن را باز میکنیم . در پایین دستگاه یک ترمینال وجود دارد که با توجه به شیارهای استابلایزر و محل عبور کابل ها ، کابل خود را عبور داده و سه کابل ورودی با نول به همراه ارت به آنوصل می کنیم.

باید توجه نمود که کابل اتصالی نباید لغی داشته باشد که باعث خطا در دستگاه شود. سپس برق ورودی را از کنتور به استابلایزر و برق خروجی را به دستگاه مد نظر وصل می کنیم و با توجه به کلید روی دستگاه ، آن را روشن می کنیم.

چرا باید از استابلایزر ها استفاده کنیم؟


تحقیقات انجام شده نشان می دهد عمده ترین عوامل خرابی لوازم برقی، نویزها ، نوسانات و قطع و وصل ناگهانی ، کم و زیاد شدن ولتاژ و مشکلات دیگر برق شهر بوده که آسیب های بوجود آمده توسط عوامل ذکر شده عمدتا ً در قسمت های حساس و گران قیمت دستگاه همچون موتور ، کمپرسور، لباسشوئی، کولر گازی، دستگاههای CNC ، دستگاههای PLC ، دستگاههای چاپ و برش، دستگاههای پزشکی، دستگاههای بافندگی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد .
به همین منظور برای حفاظت از لوازم برقی خانگی ( استابلایزر خانگی ) و اداری بخصوص کولر گازی ، یخچال ، لباسشوئی ، سیستم صوتی و تصویری و کامپیوتر و غیره حتما ً باید از دستگاههای استابلایزر استفاده نمود همچنین لازم به ذکر است ، فروشندگان و تولید کنندگان این گونه لوازم در قبال اشکالات به وجود آمده به دلیل نوسانات برق در دستگاه های فاقد استابیلیزر هیچ گونه گارانتی و ضمانتی ارائه نمی نمایند.

قیمت استابلایزر خانگی را از لینک آن مشاهده کنید.

تماس با پیمان الکتریک

بهترین مارک ترانس برق خانگی

با توجه به ذکر موارد بالا در مورد استابلایزرها (ترانس برق خانگی) ، بهترین مارک ترانس برق خانگی ، برند دلتا است که استابلایزرهای آن سرووموتوری هستند و دارای هسته مسی می باشند که باعث کارکرد بهتر ترانس برق می شود و از سوختن آن جلوگیری می کند.

استابیلیزر ها دارای یک برد میکروپروسسوری بر خلاف محافظ ها می باشند که این موضوع باعث شناسایی ولتاژ های ورودی و تثبیت ولتاژ خروجی میشود. اما محافظ های برق دستگاه های ساده ای هستند که با یک برد الکترونیکی موجب قطع برق در هنگام بالا و پایین آمدن ولتاژ می  گردند. این دستگاه ها در هنگام نوسانات برق باعث تثبیت ولتاژ برق نمی شوند اما استابلایزرهای سرووموتوری قادرند با تثبیت ولتاژ به میزان قابل توجهی عمر و راندمان دستگاه های مصرف کننده را بالا ببرند.

اگر به هر دلیلی مشکلی در خروجی و یا مدارات داخلی استابلایزر اتفاق بیافتد بلافاصله دستگاه به صورت اتوماتیک توسط میکرو کنترلر تعبیه شده خروجی را قطع می نماید.

ذغال استابلایزر

استابلایزر دلتا:

استابلایزرهای فوق حرفه ای دلتا DELTA جزو بهترین کنترل کننده های ولتاژ برق در سراسر دنیا میباشد و دارای بهترین کیفیت میباشد وقادر است نوسانات را به نحوی بسیار عالی و فراتر از دیگر دستگاه های موجود در بازار ، حتی نوساناتی که با چشم دیده نمی شود را بر طرف کند و ولتاژی بسیاردقیق و مطابق با برق ایران (220ولت ثابت برای هر فاز) را به کاربران خود ارائه دهد ، این نوع استابلایزر ها مجهز به سروو موتور از نوع استوانه ای میباشد که دقت عملکرد بسیار بسیار دقیقی دارند.


استابلایزرهای دلتا DELTA طراحی شده برای تصحیح ولتاژ برق (فیلتر جهت افزایش و کاهش ولتاژ ) میباشد که میتواند از دستگاه های برقی شما ومناطق صنعتی به خوبی محافظت کند.

مزایا و فواید استابلایزر

در زمانی که اوج مصرف برق شهری توسط سازمان ها و ادارات بزرگ وجود دارد، ممکن است که برق شهری دارای افت ولتاژ گردد که این مورد باعث ایجاد اختلالاتی در عملکرد دستگاه ها و بعضا سوختن آنها مانند سوختن موتور یخچال یا از کار افتادن کولر گازی و از این قبیل می شود. این امر باعث کاهش راندمان الکتروموتور و بالا رفتن دمای آن می شود.

از مزایای استابلایزرها محافظت در برابر صاعقه ، نوسانات ولتاژی ، اسپایک spike و های ولتاژhigh voltage می باشد.

استابلایزرهای سروو موتوری دو نوع استابلایزرسروو موتور تک فاز و سه فاز دارند که برند دلتا Delta از بهترین استابلایزرهای سروو موتوری خانگی برخوردار است.

استابلایزر دلتا

استابلایزرسروو موتور سه فاز  به دو نوع اصلی متعادل و نامتعادل دسته بندی می شود. که در استابلایزرسروو موتور متعادل ، یک موتور سروو کنترل همزمان سیم پیچ سه اتوترانسفورماتور را برای سه فاز جداگانه انجام می دهد.

در نوع مستقل استابلایزر، سه سروو موتور مجزا در نظر گرفته شده است که کنترل سه اتوترانس برای سه فاز را بر عهده دارند. این موتورهای سروو ، یک مدار و درایو مجزا دارند که به صورت مستقل ، کاهش و افزایش ولتاژی هر فاز و فرمان های کنترل سرووها را تایید و صادر می کنند.

قیمت استابلایزر خانگی

قیمت استابلایزرها می تواند نسبت به مدل آنها میتواند نسبت به رله ای یا سرووموتوری متفاوت باشد. به علت اینکه استابلایزرهای سرووموتوری از دقت بالایی برخوردار بوده و از سیستم موتور و یک ذغال جهت تنظیم ولتاژ با سرعت بالا استفاده می گردد. در صورتی که استابلایزرهای رله ای از این امکان ویژه برخوردار نیستند. تنظیم ولتاژ خروجی رله ای ها تا 10 ولت می باشد ولی این مقدار برای سرووموتوری ها تا 1 ولت است.

برای خرید محصولات استابلایزر بر روی شماره های زیر کلیک نمایید.

33992998 21 0098
33993009 21 0098

22 نظرها

 • پیوند نظر رضا جمعه, 16 اسفند 1398 ساعت 16:50 ارسال شده توسط رضا

  سلام تو خونه فارم دارم میخوام دستگاه ماینینگ در امان باشن لطفا قیمت دلتا رو بفرمایید

 • پیوند نظر پیمان الکتریک چهارشنبه, 14 اسفند 1398 ساعت 11:44 ارسال شده توسط پیمان الکتریک

  سلام
  بله باز هستیم .
  برای اطلاهات بیشتر تماس بگیرید.
  021-33999193

 • پیوند نظر پیمان الکتریک چهارشنبه, 14 اسفند 1398 ساعت 11:37 ارسال شده توسط پیمان الکتریک

  سلام ممنون از لطف شما

 • پیوند نظر پیمان الکتریک چهارشنبه, 14 اسفند 1398 ساعت 11:37 ارسال شده توسط پیمان الکتریک

  سلام
  برای یک کولر گازی باید نسبت به نیاز و داشتن چند لوازم برقی دیگر ، استابلایزر 5 یا 8 کاوا ببرید.
  برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید. 33993055

 • پیوند نظر علياري پنج شنبه, 08 اسفند 1398 ساعت 19:23 ارسال شده توسط علياري

  سلام
  با توجه به اينكه ويروس كرونا امده شما باز هستيد ما يك استابلايزر براي محافط يخچال مي خواستم
  چطور مي تونم تهيه كنم

 • پیوند نظر amir abadi سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 08:04 ارسال شده توسط amir abadi

  استابلیزر سه فاز 30 کاوا کیفیت خیلی عالی داره مخصصوا اون صفحه دیجتال که من تا حالا جایی ندیدمdelta

 • پیوند نظر مجتمی قدوسی دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 07:52 ارسال شده توسط مجتمی قدوسی

  سلام
  برای یک کولر گزی 24000 ال جی که تقریبا 15 امپر مصرف داره و ولتاژ اون 30 ولت حدودا با لاپایین میشه چه استابلایزری بزاریم

 • پیوند نظر پیمان الکتریک یکشنبه, 27 بهمن 1398 ساعت 10:55 ارسال شده توسط پیمان الکتریک

  سلام
  در استودیو معمولا بیشتر از 20 آمپر کشیده نمیشود در این صورت استابلایزر 5 کاوا با خروجی 20 آمپر و در غیر اینصورت استابلایزر 8 کاوا برای شما مناسب است.

 • پیوند نظر حسين احمدي شنبه, 26 بهمن 1398 ساعت 19:31 ارسال شده توسط حسين احمدي

  سلام و عرض ادب
  بنده يك استوديو موسيقي دارم و براي آن به دو استاپليزر احتياج دارم
  يكي براي اطاق كنترل و ديگري براي ددروم
  لطفا راهنمايي بفرماييد

 • پیوند نظر محمدرضا شنبه, 28 دی 1398 ساعت 14:47 ارسال شده توسط محمدرضا

  سلام در جایی که دائما ولتاژ پایین و روی 180 باشد آیا استابلایزر جوابگو هست؟

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.