خازن الکترولیتی چیست؟

خازن الکترولیتی نوعی خازن است که از یک الکترولیت برای رسیدن به یک ظرفیت بزرگتر نسبت به سایر انواع خازن استفاده می کند. الکترولیت یک مایع یا ژل حاوی دارای غلظت بالا یون است. تقریبا تمام خازن های الکترولیتی قطبی هستند، بدین معنا که ولتاژ در ترمینال مثبت همیشه باید از ولتاژ ترمینال منفی بیشتر باشد. مزایای خازن بزرگ در خازن های الکترولیتی دارای چندین اشکال نیز می باشد.

مدار خازن الکترولیتی

در میان این اشکالات، جریان های نشت زیاد، میزان تحمل (value tolerances)، مقاومت سری معادل و طول عمر محدود است. خازن های الکترولیتی می توانند یا الکترولیت مرطوب یا پلیمر جامد باشند. در تولید خازن الکترولیتی اگر چه از مواد دیگر استفاده می شود اما معمولا از تانتالم یا آلومینیوم ساخته می شوند. خازن های سوپر یک زیرمجموعه ویژه از خازن های الکترولیتی هستند که همچنین خازن های الکترولیتی دو لایه را با ظرفیت های صدها و هزاران فاراد  نامگذاری می کنند.

خازن الکترولیتی

خازن های آلومینیومی الکترولیتی در بسیاری از کاربردها مانند منبع تغذیه، مادربردهای کامپیوتری و بسیاری از لوازم خانگی استفاده می شوند. از آنجا که آنها قطبی هستند، ممکن است فقط در مدار DC استفاده شوند.

خازن الکترولیتی

منابع:

http://www.capacitorguide.com/electrolytic-capacitor/

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.