کلمپ جریان و ترانسدیور جریان هال افکت چیست؟

در مهندسی برق و الکترونیک ، گیره یا کلمپ جریان وسیله ای الکتریکی با گیره ای است که به کمک آن می تواند در اطراف یک هادی برقی قفل شود. کلمپ جریان این امکان اجازه می دهد تا اندازه گیری جریان در یک هادیار بدون نیاز به برقراری تماس فیزیکی با آن ، یا جدا کردن آن برای قرار دادن از طریق پروب انجام شود. گیره های جریان به طور معمول برای خواندن میزان جریان متناوب (AC) استفاده می شوند و با ابزار اضافی می توان فاز و شکل موج را نیز اندازه گیری کرد. برخی از گیره ها می توانند جریان های 1000 A و بیشتر را اندازه گیری کنند. گیره های اثر هال و نوع پره نیز می توانند جریان مستقیم (DC) را اندازه گیری کنند.

انواع گیره یا کلمپ جریان یا ترانسفورماتور جریان

یک شکل متداول از گیره جریان (ترانسفورماتور جریان) شامل یک حلقه تقسیم شده از فریت یا آهن نرم است. یک سیم پیچ سیم به دور یک یا هر دو نیمه پیچیده شده و یک سیم پیچ ترانسفورماتور جریان را تشکیل می دهد. کانداکتوری که در اطراف آن گیره است سیم پیچ دیگر را تشکیل می دهد. مانند هر ترانسفورماتور ، این نوع ترانسفورماتور جریان فقط با جریان موجهای AC یا پالس کار می کند ، و برخی از نمونه ها در محدوده مگا هرتز گسترش می یابند.

هنگام اندازه گیری جریان ، کانداکتور سیم پیچ اصلی و فرم سیم پیچ ثانویه را تشکیل می دهد. 

ترانسدیوسر جریان هال افکت

پره های آهنی

در نوع پره آهن ، شار مغناطیسی در هسته به طور مستقیم بر روی یک پره آهن در حال حرکت تأثیر می گذارد و اجازه می دهد جریان AC و DC اندازه گیری شود و یک مقدار ریشه واقعی مربع (RMS) برای شکل های موج AC غیر سینوسی می دهد. به دلیل اندازه فیزیکی آن ، این پره ها عموماً محدود به فرکانس های انتقال نیرو تا حدود 100 هرتز هستند.

ترانسدیوسر جریان هال افکت

ترانسدیوسر جریان هال افکت حساس تر است و قادر به اندازه گیری DC و AC است ،  در برخی از نمونه ها تا دامنه kilohertz (هزاران هرتز) را اندازه گیری می کند. این نوع اغلب با اسیلوسکوپ ها مورد استفاده قرار می گرفت و با وجود مولتی متر دیجیتال رایانه ای بالا ، برای استفاده عمومی تر به مکانی رایج تبدیل می شوند.

ترانسدیوسر جریان هال افکت

کویل روگوفسکی Rogowski coil 

این کویل از نظر ظاهری و عملکرد مانند گیره حسگر جریان سیم پیچ Rogowski است. این ترانسفورماتور بدون هسته در کنتورهای سنجش  و نظارت بر جریان استفاده می شود. این دستگاه مزیت خطی بهتری را دارد ، بدون داشتن هسته ای برای اشباع ، می تواند انعطاف پذیر شود و در انتهای باز هم نیازی به تماس مغناطیسی یا الکتریکی نیست.

کویل روگوفسکی

برای خرید ترانسدیوسر جریان هال افکت بر روی شماره های زیر کلیک نمایید.

33992998 21 0098
33993009 21 0098

لیست سایر مقالات وبسایت پیمان الکتریک

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.