مقالات

مقاومت ترمز ( Braking resistors ) | مقاومت ترمز مرغوب

اینستاگرام مقاومت ترمز

جهت مشاهده نمونه مقاومت های ارائه شده پیمان الکتریک ، صفحه اینستاگرام آن را دنبال کنید.

مقاومت ترمز دینامیکی یا رزیستور ترمز در سیستم های حرکتی که در آنها موتور بوسیله یک درایو کنترل می شود مورد استفاده قرار می گیرد و به (مقاومت شارژ) کنترل موتور از طریق فرایندی بنام ترمز دینامیکی کمک می کند. کارکرد مقاومت ترمز دینامیکی یا مقاومت ترمز آلومینیومی در موتور های AC و DC متفاوت می باشد. به هنگامی که موتور شتاب می گیرد انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی تبدیل می شود و در زمان شتاب منفی انرژی جنبشی از طریق موتور به انرژی الکتریکی تبدیل می شود و باید از بین برود .برای اینکه ترمز به اندازه کافی سریع باشد این انرژی باید به یک مقاومت وارد شود و به شکل گرما دفع گردد.این عمل موجب ایجاد ترمز در سیستم می شود و از نظر ایمنی از سیستم برق درایو موتور محافظت می کند.

انواع مقاومت ترمز : 

 • مقاومت ترمز جرثقیل
 • مقاومت ترمز تاور کرین
 • مقاومت ترمز آسانسور
 • مقاومت ترمز پله برقی
 • مقاومت ترمز آلومینیومی
 • مقاومت ترمز سرامیکی بالا
 • مقاومت ترمز اینورتر
 • مقاومت ترمز سرامیکی
 • مقاومت ترمز howcore
 • مقاومت ترمز دینامیکی
 • مقاومت ترمز سیمی
 • مقاومت ترمز درایو
 • مقاومت بار
 • دامی لود dummy load  یا تستر بار دیزل ژنراتور

مقاومت ترمز تاور کرین چیست؟

تاور کرین  (tower crane) نوعی جرثقیل برجی است که اجسام سنگین را تا ارتفاع معینی بالا برده و سپس آنها را در شعاع های گوناگون جا به جا می کند. با توجه به قدرت مانور بالای تاورکرین در زمینه ی باربرداری، از این وسیله در صنایع مختلف استفاده می شود. تاور کرین جهت برج سازی، سد سازی ، سیلو سازی، پل سازی، ساختمان سازی و … کاربرد دارد.

مقاومت ترمز تاور کرین برای راحتی و سبکی کار کرد موتور بسیار مفید و موثر است. مقاومت ترمز تاور کرین مهمترین قطعه است که از سقوط بار از قلاب تاورکرین جلوگیری می کند.

در واقع استفاده از مقاومت ترمز تاور کرین در قسمت موتور و یا گردون شاریوت تاور کرین برای افزایش راحتی و ایمنی این دستگاه در باربرداری بسیار مهم و ضروری است و بر اساس ولتاژ وارده به آن و خروجی ولتاژ می توان اهم آن را تعیین کرد.

جهت محاسبه مقاومت ترمز اینورتر مد نظر یا انتخاب آن ، ابتدا باید اهم و وات مصرفی لازم را اطلاع داشت. محاسبه دقیق ایینورترها بیشتر بر اساس طول سیم نیکلی که بر دور هسته سرامیکی آن می چرخد بستگی دارد.

به علت اینکه طول سیم مشخص کننده جریان مصرفی می باشد مقاومت های ترمز را می توان به صورت متغیر و یا با اهم و وات مشخص بر روی مقاومت ارائه داد.

خرید مقاومت ترمز

این نوع مقاومت ها معمولا ً به نام های مقاومت ترمز اینورتر، مقاومت ترمز دینامیکی، مقاومت شارژ و مقاومت ترمز سرامیکی بالا در بازار معروف می باشند.
همچنین امکان تولید انواع مقاومت ترمز در رنج های مختلف امکان پذیر می باشد

مقاومت ترمز پله برقی چیست؟

اکثر سازندگان پله‌ برقی برای توقف پله‌ برقی از ترمزهای زبانه ای (Pawl Brake) استفاده ‌می‌کنند ولی انواع دیگر آنها تـرمزهای گوه ای(Wedge Brake)  و ترمزهای مغناطیس دائم مداربسته (Closed loop Permanent magnet Brake) نیز توسط برخـی از سازنـدگان به کار گرفته می‌شود که این نوع اخیر عملکرد بهتری دارد.

مقاومت ترمز پله برقی ساخت پیمان الکتریک که در صنعت آسانسور و پله برقی پرکاربرد است ، دارای کارکرد خوبی نسبت به موارد مشابه در بازار می باشد. عملکرد مقاومت ترمز پله برقی در برابر بارهای الکتریکی برگشتی از اینورتر یا اثر Regenerative در حالت ژنراتوری موتور، توسط یونیت ترمز در مقاومت ترمز پله برقی تخلیه می گردد که این سری از مقاومت ها دارای محفظه فلزی از جنس گالوانیزه مشبک می باشد، تا دمای تولیدی توسط اثر Regenerative  حالت ژنراتوی – انرژی برگشتی  درمقاومت ترمز پله برقی را به سرعت انتقال داده و خنک شود و از سوختن آن جلو گیری کند.

مقاومت ترمز جرثقیل | مقاومت سرامیکی جرثقیل

مقاومت ترمز جرثقیل از اینورتر و درایوهای سرو در برابر بارهای الکتریکی برگشتی از اینورتر بر اثر ریجنریتیو(حالت ژنراتوری موتور ) محافظت میکند و این انرژی از طریق یونیت ترمز داخل مقاومت ترمز جرثقیل تخلیه می گردد. مقاومت سرامیکی جرثقیل در جرثقیل ها, به عنوان مقاومت راه اندازی, مقاومت محافظ, مقاومت محدود کننده و یا مقاومت نمونه استفاده می شود و عنوان بار مقاومتی نیز کاربرد دارد . کاربرد اصلی این محصول ، جلوگیری از رها شدن اجسام متصل به قلاب جرثقیل می باشد.

ویژگی های مقاومت ترمز مرغوب چیست؟

مقاومت ها با توجه به نوع کاربرد دارای مشخصات متفاوتی هستند. اما می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیمت مناسب ابعاد دلخواه با توجه به اهم و وات درخواستی و امکان استفاده بدون اتاقک.
 • ساختار عایق نسبت به هوا ، مقاوم به رطوبت و گرد و غبار.
 • دارای ساختار داخلی با قابلیت هدایت گرمای زیاد و توزیع گرما با ساختار آلومینیومی خارجی با طراحی با دوام.

مشخصه اصلی مقاومت های ترمز مرغوب ، مصرف مقدار زیاد انرژی و اتلاف آن به صورت گرما است. زمانی که یک سیستم مکانیکی کند می شود ، ان سیستم مانند  مولد عمل کرده و انرژی زیادی تولید میکند که به مدار ، برگشت داده می شود. این مقادیر زیاد انرژی به وسیله مقاومت ترمز درایو موجود در مدار مصرف می شود. بنابراین در این لحظه اثر ترمز ایجاد می شود. به این فرآیند مقاومت ترمز ، ترمز دینامیکی گفته می شود.

چه مواردی در بروز خطای یک مقاومت ترمز تاثیر دارد؟

سرمایش یکی از این عوامل است که در عملکرد دستگاه تاثیر میگذارد. عمل اصلی مقاومت ، گرفتن جریان اضافی و اتلاف آن به شکل گرما است. اگر مقاومت ترمز دینامیکی به طور مناسب خنک نشود ، با توجه به مواد اجزای آن ، عموما سرامیک، به مرور زمان تخریب شده و موجب خطای نابهنگام خواهد شد. خطای دیگر، مقدار باری که ترمز می بایست آهسته کند. بارگذاری بیش از حد خط باعث اسپایک های انرژی مخرب شده و مقاومت را خراب می کند.

انواع مقاومت ترمز اینورتر دلتا یا مقاومت ترمز دینامیکی :

مقاومت ترمز اینورتر  600 اهم 50 وات.

مقاومت ترمز اینورتر 9 اهم 14.5 کیلووات .

مقاومت ترمز 5 اهم 4.5 کیلووات .

مقاومت ترمز 9 اهم 36 کیلووات .

مقاومت ترمز اینورتر دلتا  220 اهم 1کیلووات .

مقاومت ترمز 50 اهم 2 کیلووات .

مقاومت ترمز سرامیکی بالا  10 اهم 1000 وات.

مقاومت ترمز آلومینیومی 5 اهم 1000 وات.

مقاومت ترمز آلومینیومی 5 اهم 2500 وات.

مقاومت ترمز سرامیکی بالا  10 اهم 3 کیلووات.

خرید مقاومت ترمز دینامیکی

برای خرید محصولات مقاومت ترمز اینورتر با شماره های زیر تماس بگیرید.

33992998 21 0098
33993009 21 0098

مشاهده مقالات مربوط به مقاومت ترمز آلومینیومی :

مقاومت چیست؟

انواع زمین کردن مقاومتی (Resistance Grounding) : 

1- Low resistance grounding

2- High resistance grounding

مقاومت (Resistor)

مقاومت صنعتی وات بالا | مقاومت ترمز سرامیکی بالا

تمامی انواع مقاومت صنعتی وات بالا  در رنج های اهمی مختلف و مورد درخواست مشتریان ساخته شده و ارائه می گردد. این مقاومت ها با روکش سرامیکی هستند که برای خرید و سفارش ساخت آنها می توانید با شماره های فروشگاه تماس بگیرید.

مقاومت اینورتر

جهت مشاهده جدول انتخاب یک مقاومت ترمز اینورتر دلتا به لینک زیر مراجعه کنید.

https://peymanelc.com/محصولات/مقاومت/item/1794-یونیت-ترمز.html

مقاومت ترمز LS می تواند به صورت سرامیکی و مقاومت ترمز آلومینیومی در ابعاد مختلف باشد.

ساخت مقاومت ترمز

مقاومت ترمزها از یک هسته سرامیکی لوله ای تشکیل شده است که با چرخش المنت به دور سرامیک ، اهم و وات مورد نظر به دست می آید. (نسبت به طول المنت و سرامیک) مقاومت ترمز می تواند به همراه پایه و یا باکس نسبت به سفارش مشتری متفاوت می باشد. طراحی و ساخت مقاومت ترمزها معمولا بین 1 الی 4 روز نسبت به زمان سفارش متفاوت است.

مقاومت ترمز ( Breaking resistors )

ویژگی های مقاومت ترمز اینورتر

۱- پوشش مقاومت ها آنادایز شده بوده ، تا در حرارتهای بالا تغییر رنگ ندهد.

۲- استفاده شده از بهترین نوع سیم برای بازدهی بالا

۳- مقاومت های رنج های بالا مجهز به فن بوده تا سریع تر خنک شوند.

۴- طراحی بصورتی است که مقاومت به راحتی و در کمترین فاصله با تابلو نصب شوند.

۵- استفاده از سیم های کروم نیکل با دقت تلورانس +- 10%

6- برای مقاومت های وات بالا استفاده شده از فن و باکس از جنس گالوانیزه و خوردگی در محیط های باز می باشد.

مقاومت ترمز (Circuit resistance)

مقاومت اتصال زمین (Neutral Grounding Resistor)

مقدار مقاومت اتصال زمین برابر با نسبت ولتاژ نامی با جریان نامی می باشد . این نسبت الگوی اصلی برای مقاومت اتصال زمین می باشد که در دمای 25 درجه سانتیگراد می‌باشد و حداقل تلورانس مجاز برای مقاومت طبق استاندارد %10+- می باشد.

برای خرید مقاومت ترمز اینورتر با شماره های زیر تماس بگیرید.

33992998 21 0098 
33993009 21 0098

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *