×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 489
JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

ارستر ترکیبی (combined arrester)

ارستر ترکیبی

موارد استفاده از ارستر های ترکیبی دستگاه SPD در شبکه های تامین برق، شبکه های تلفن ، مخابرات ، تابلو برق ارتباطات و اتوبوس های کنترل خودکاتر استفاده می شود.
دستگاه (SPD) یک نوع سیستم محفاظت ازاضافه جریان برق است.
این دستگاه به صورت موازی در مدار منبع تغذیه بارهای الکتریکی که باید محافظت کند متصل شده است. این وسیله همچنین میتواند در تمام سطوح شبکه توزیع نیرو استفاده شود.
این وسیله به عنوان راج ترین و پر کارآمدترین نوع محافظ فشار زیاد استفاده می شود.

مبانی اصلی ارسترهای ترکیبی
SPD برای محدود کردن فشارهای الکتریکی اضافه و ناپایدار منشأ جوی و انتقال امواج جاری به زمین طراحی شده است و برای محدود کردن نوسان فشار الکتریکی به مقداری که برای دستگاه الکتریکی ، تابلو برق و دنده کنترل خطرناک نباشد استفاده می شود.
SPD فشارالکتریکی را در شرایط زیر برطرف می سازد:
• در حالت معمول، فاز و نول یا زمین.
• در حالت متغیر بین فاز و نول
هنگامی که فشار الکتریکی از آستانه عمل فراتر می رود:
• SPD یا همان ارستر ترکیبی در حالت عادی انرژی را به زمین منتقل می کند و در حالت های متغیر انرژی را بین رساناهای دیگر توزیع میکند.

انواع ارستر ترکیبی

نوع اول SPD در موارد خاص در بخش خدماتی و ساختمان های صنعتی توسط سیستم حفاظت از صاعقه یا قفسه شبکه توصیه می شود. این وسیله از تاسیسات برقی در مقابل ضربات مستقیم صاعقه محافظت کرده و همچنین میتواند جریان پشتی را از انتشار صاعقه از رسانای زمین به رساناهای شبکه تخلیه کند. نوع اول SPD با جریان موج 10/350 میکرو ثانیه مشخص شده است.

SPD نوع دوم:
SPD نوع دوم سیستم حفاظت اصلی برای همه تاسیسات الکتریکی با ولتاژ کم به شمار می رود. با نصب این دستگاه بر روی هر کلید قطع و وصل، از گسترش ولتاژ اضافی بر روی دستگاه های الکتریکی جلوگیری شده و از بارالکتریکی حفاظت می شود.
SPD نوع دوم با جریان موج 20/8 میکرو ثانیه مشخص شده است.

ارسترهای کلاس C از این نوع ارستر هستند که شامل :

SPD نوع سوم:
این نوع SPD ظرفیت تخلیه پایینی دارد. بنابراین الزامأ باید به عنوان یک مکمل برای SPD نوع دوم و در مجاورت بارهای حساس نصب شود. SPD نوع سوم به عنوان ترکیبی از امواج ولتاژ (1.2 / 50 میکرو ثانیه) و امواج جاری (8/20 میکرو ثانیه) طبقه بندی شده است.

ارستر های کلاس B+C از این نوع ارستر هستند که شامل :

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.