طرز کارکرد کلید rcd یا کلید محافظ جان


کلید RCD یا کلید محافظ جان، در برابر جریان بیش از حد و یا اتصال کوتاه در مدار ، محافظتی ارائه نمی دهد، بنابراین نمی تواند جایگزین فیوز باشد. کلید RCD اغلب با یک نوع قطع کننده مدار، مانند فیوز یا مینیاتور قطع کننده مدار (MCB) که در برابر جریان بیش از حد در مدار حفاظت می کند، کامل می شود. هنگامی که هر دو عملکرد در یک دستگاه ارائه می شوند، کلید RCD یا کلید محافظ جان حاصل با محافظت بیش از حد جریان، RCBO نامیده می شود.


کلید rcd یا کلید محافظ جان چیست؟

کلید RCD یا کلید محافظ جان، در برابر جریان بیش از حد و یا اتصال کوتاه در مدار ، محافظتی ارائه نمی دهد، بنابراین نمی تواند جایگزین فیوز باشد. کلید RCD اغلب با یک نوع قطع کننده مدار، مانند فیوز یا مینیاتور قطع کننده مدار (MCB) که در برابر جریان بیش از حد در مدار حفاظت می کند، کامل می شود. هنگامی که هر دو عملکرد در یک دستگاه ارائه می شوند، کلید RCD یا کلید محافظ جان حاصل با محافظت بیش از حد جریان، RCBO نامیده می شود.

کلید rcd یا کلید محافظ جان چیست؟
انواع کلید RCD ، در صورت وجود نشتی جریان برای قطع اتصال مدار طراحی شده اند. با تشخیص جریانهای نشت کوچک (به طور معمول 5 تا 30 میلی آمپر) و به سرعت به اندازه کافی (<30 میلی ثانیه) قطع می شوند. در اینجاست که از برق گرفتگی جلوگیری می کنند. انواع کلید RCD (Residual Current Device) یک بخش ضروری قطع خودکار منبع تغذیه (ADS)هستند، به عنوان مثال، هنگامی که خطا به وجود می آید، به جای اینکه دستگاه به مداخلۀ انسانی متکی باشد، کلید محافظ جان وارد عمل می شود که این مورد یکی از نکات اساسی صنعت الکتریک مدرن است.


کلید rcd یا کلید محافظ جان چیست؟

برای جلوگیری از برق گرفتگی، RCD ها باید در عرض 25-40 میلی ثانیه با هر نشتی جریان بیش از 30 میلی آمپر، پیش از شوک الکتریکی می توانند قلب را به فیبریلاسیون بطنی که رایج ترین علت مرگ در اثر شوک الکتریکی می باشد، بکشند. در مقابل، مدارهای متناوب یا فیوزها، تنها مدار را هنگامی که جریان کل، بیش از حد است (که ممکن است هزاران بار از جریان نشتی که RCD به آن پاسخ می دهد) برساند. یک نشتی جریان کم به یک فرد میتواند خطای بسیار جدی باشد، اما احتمالا کل جریان را برای فیوز یا قطع کننده مدار برای شکستن مدار افزایش نمی دهد و قطعا به اندازه کافی برای صرفه جویی در زندگی به اندازه کافی سریع نیست.


کلید rcd یا کلید محافظ جان چیست؟

تشخیص جریان باقی مانده ، مکمل تشخیص بیش از حد جریان است. تشخیص جریان باقی مانده ، می تواند حفاظت از جریان بیش از حد و یا مدار کوتاه را به عهده بگیرد. برای یک RCD با توان سه فاز ، همه سه کانداکتور در حال کار و خنثی (اگر نصب شده) باید از طریق ترانسفورماتور جریان عبور کنند.


کلید rcd یا کلید محافظ جان چیست؟

همچنین جهت مشاهده مقالات دیگر پیمان الکتریک اینجا کلیک نمایید.

ولتاژ گام ( step voltage ) چیست؟


ولتاژ گام (Step voltage) ، ولتاژ بین پای یک فرد ایستاده در نزدیکی یک جسم پر انرژی در زمین است. ولتاژ گام برابر با اختلاف ولتاژ، با توجه به منحنی توزیع ولتاژ، بین دو نقطه در فاصله های مختلف از "الکترود" می باشد.


ولتاژ گام چیست؟

در مهندسی برق، زمانی که یک جریان بزرگ به زمین از طریق امپدانس شبکه زمین متصل می شود، افزایش نیروی زمین (EPR) که افزایش پتانسیل زمین (GPR) نیز نامیده می شود را، به وجود می آورد . پتانسیل نسبت به یک نقطه دور در زمین بالاترین نقطه ای است که در حال حاضر به زمین وارد می شود و با فاصله از منبع کاهش می یابد. افزایش پتانسیل زمین یک نگرانی در طراحی پست های برق است زیرا پانسیل بالا ممکن است به افراد یا تجهیزات آسیب برساند.

ولتاژ گام چیست؟
تغییر ولتاژ بیش از حد (potential gradient) ممکن است به میزان زیاد باشد که یک فرد می تواند به علت ولتاژ بین دو فوت یا بین فاصله ای که فرد ایستاده و یک شیء فلزی ایجاد می شود، آسیب ببیند. هر جسم رسانایی که به سطح زمین متصل می شود ، مانند سیم تلفن، ریل، نرده ها یا لوله های فلزی، ممکن است بدلیل پتانسیل زمین در ایستگاه انرژی بگیرد. این انتقال پتانسیل برای افراد و تجهیزات خارج از ایستگاه خطرناک می باشد.


ولتاژ گام چیست؟

همچنین جهت مشاهده مقالات دیگر پیمان الکتریک اینجا کلیک نمایید.

بالانس آرمیچر چیست؟


دستگاه بالانس آرمیچر ، دستگاهی است که با تنظیمات خود ، نامتوازن بودم موتور و روتور را تشخیص داده و آن را برطرف و تنظیم می نماید.

یک تصور اشتباه وجود دارد که مشکلات توازن در موتور را می توان با بالانس کردن آرمیچر (balance armature) که یک بالانس با ویژگی دقیق ترو محکم تر می باشد ، رفع کرد. با وجود اینکه سایر منابع بی ثباتی نیز در نظر گرفته می شود، این کار تنها هزینه بالانس آرمیچر را افزایش می دهد، سرعت تولید را کاهش می دهد، و در بعضی موارد، تنها با سر و صدای ناشی از دستگاههای بالانس تمام می شود. کاری که باید انجام شود این است که مراقب مشکلات واقعی باشیم و از بالانس آرمیچر انتظار معجزه نداشته باشیم.

دلیل بالانس کردن موتور الکتریکی این است که به آرامی و بی سر و صدا کار کند، و از طول عمر یاطاقان موتور اطمینان حاصل شود. برای اینکه این اتفاق بیافتد، اجزای چرخشی موتور باید بالانس شده باشند. سؤالی که مطرح می شود این است: "آرمیچر چقدر باید متعادل شود؟ و ویژگی های "خوب بودن به اندازه کافی" بالانس آرمیچر نیز باید به عنوان میزان تعادل شناخته شود.


بالانس آرمیچر

باید در نظر داشته باشید که بالانس کردن آرمیچر موتور تنها یک قدم در روند متعادل سازی می باشد. درست همانطور که یک زنجیره، قوی تر از ضعیف ترین پیوند آن نیست، لازم است که در نظر بگیریم هرکدام از آنها چگونه به هم متصل شده است. در یک زنجیره بهم متصل ، کامپوننت کاملا متعادلی که خارج از مرکز نصب شده است، باعث ایجاد عدم تعادل خواهد شد.

بالانس استاتیک و پویا (Static and Dynamic Balance)

به طور کلی، اگر بیشتر توده یک روتور در یک دیسک متمرکز شده و با قطر 5 تا 10 برابر ضخامت داشته باشد، تعادل استاتیک کافی خواهد بود اما روتورهایی که توده ی خود را در محور خود توزیع می کنند، باید به صورت پویا متعادل باشند.

بالانس آرمیچر
اگر آرمیچر دارای ستون خاصی باشد، به طوری که سطوح صاف نزدیک به هم باشد، منطقی است که فقط متعادل سازی یک تک لایه (استاتیک) انجام شود. بعید است که این نوع آرمیچر مقدار قابل توجهی از عدم تعادل (دوگانه) داشته باشد. مجموع نیروها در سطح بلبرینگ به علت عدم تعادل ایستا برابر نیروی عدم تعادل ایستا در سطح لغزش است. اگر سطح لغزنده به طور معقول در مرکز بلبرینگ ها قرار گرفته باشد، نصف نیرو به هر جهت می رسد. اگر سطح اصلاح کننده نزدیک به یک بلبرینگ باشد، بخش بزرگتر نیرو در این بلبرینگ ظاهر می شود.


بالانس آرمیچر

معمولا یک آرمیچر نامتوازن معمولی معمولا دارای عدم توازن پویا می باشد. عدم توازن پویا ترکیبی از عدم تعادل "استاتیک" و "کوپل " است. عدم توازن دینامیکی تنها می تواند با دو اصلاح کننده با دو سطح لغزش یابی در آرمیچر اصلاح شود. این عمل تاثیر مستقیمی بر لرزش در سطح بلبرینگ ندارد. نیروی یاتاقان، به علت عدم تعادل دوگانه، با نسبت فاصله سطح اصلاح کننده به فاصله بلبرینگ کاهش می یابد.

همچنین جهت مشاهده مقالات دیگر پیمان الکتریک اینجا کلیک نمایید.

ترانس اتوماتیک یا رگولاتور ولتاژ چیست؟


ترانس اتوماتیک یا رگولاتور ولتاژ (voltage regulator) ممکن است از یک مکانیزم الکترومکانیکی یا اجزای الکترونیکی استفاده کند. رگولاتور ولتاژ (ترانس اتوماتیک) بسته به نوع طراحی، ممکن است برای تنظیم یک یا چند ولتاژ AC یا DC مورد استفاده قرار گیرد. رگولاتورهای ولتاژ الکترونیکی در دستگاه هایی مانند منبع تغذیه رایانه ای قرار دارند که ولتاژ DC آنها توسط پردازنده ، سایر عناصر را تثبیت می کند. یک ترانس اتوماتیک (voltage regulator ) یک سیستم طراحی شده برای حفظ ولتاژ ثابت است. یک تنظیم کننده ولتاژ ممکن است از یک طرح ساده برای تغذیه استفاده کند یا ممکن است شامل بازخورد منفی باشد. ممکن است از یک مکانیزم الکترومکانیکی یا اجزای الکترونیکی استفاده کند.


ترانس اتوماتیک

در موتورهای برقی و نیروگاه های ژنراتور نیروگاه مرکزی، تنظیم کننده های ولتاژ ، برق خروجی کارخانه را کنترل می کنند. در یک سیستم توزیع برق، تنظیم کننده های ولتاژ ممکن است در یک پست یا خطوط توزیع نصب شوند به طوری که تمام مشتریان ولتاژ را به طور یکنواخت و ثابت ، مستقل از اینکه چقدر جریان از خط گرفته شده است، دریافت کنند.

ترانس اتوماتیک
ترانس اتوماتیک برای تنظیم ولتاژ استفاده می شود. هنگامی که یک ولتاژ ثابت و مطمئن مورد نیاز است، تنظیم کننده ولتاژ یا ترانس اتوماتیک برای یک دستگاه ، قابل ترجیح است. این دستگاه ولتاژ خروجی ثابت تولید می کند که برای هر تغییری در ولتاژ ورودی یا شرایط بارگیری ثابت است. ترانس اتوماتیک به عنوان یک بافر برای حفاظت از اجزای سازنده در مقابل آسیب عمل می کند.
یک رگولاتور ولتاژ (ترانس اتوماتیک) یا جریان ساده از یک مقاومت در سری با یک دیود (یا سری دیودها) ساخته می شود.


ترانس اتوماتیک

با توجه به شکل لگاریتمی منحنی های دیود V-I، ولتاژ در دیود فقط به دلیل تغییرات در جریان کشیده شده یا تغییر در ورودی تغییر می کند. هنگامی که کنترل ولتاژ دقیق نباشد و کارایی مهم را نداشته باشد، ممکن است که طراحی این دستگاه خوب باشد. از آنجایی که ولتاژ مستقیم دیود کم است، این نوع ترانس اتوماتیک فقط برای ولتاژ پایینی که تنظیم شده ، مناسب است. هنگامی که ولتاژ بالاتر نیاز باشد، دیود زونر یا سری دیودهای zener ممکن است استفاده شود. رگولاتورهای دیود Zener از ولتاژ معکوس ثابت دیود زونر استفاده می کنند که می تواند بسیار بزرگ باشد.


ترانس اتوماتیک

لیست انواع ترانس اتوماتیک در پیمان الکتریک

همچنین جهت مشاهده مقالات دیگر پیمان الکتریک اینجا کلیک نمایید.

ترانسفورماتور قدرت چیست؟

ترانسفورماتور قدرت (Power transformer ) یک نوع ترانسفورماتور می باشد که برای انتقال انرژی الکتریکی در هر بخش از مدار الکتریکی یا الکترونیکی بین ژنراتور و مدارهای اولیه توزیع مورد استفاده قرار می گیرد. انواع ترانسفورماتور به سه دسته ترانسفورماتور قدرت کوچک، ترانسفورماتورهای قدرت متوسط و ترانسفورماتورهای قدرت بزرگ تقسیم می شوند.

ترانسفورماتور دستگاه الکتریکی است که برای انتقال قدرت از یک مدار به مدار دیگر از طریق القای الکترومغناطیسی استفاده می شود. انتقال قدرت بدون تغییر فرکانس همراه است. در یک سیستم الکترونیکی، اصطلاح ترانسفورماتور قدرت برای ارائه مقداری منبع تغذیه AC ، چند ولتاژ و مقادیر مناسب جریان از منبع برق عمومی استفاده می شود. ترانسفورماتور قدرت نیز برای نشان دادن ترانسفورماتور با درجه 500KVA یا بیشتر استفاده می شود.

ترانسفورماتور قدرت

در دستگاه های الکتریکی از ترانسفورماتور قدرت ، برای تنظیم ولتاژ متناوب استفاده می شود. ترانسفورماتورها برای انتقال جریان از یک مدار به دیگری با همان فرکانس بر روی توان AC که بر اساس اصل القایی متقابل عمل می کند، استفاده می شود. ترانسفورماتور قدرت در شبکه انتقال ولتاژ بالا برای افزایش و کاهش ولتاژ استفاده می شود. این ترانسفورماتورها به طور کلی برای انتقال بارهای سنگین نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

این ترانسفورماتورها در مقایسه با ترانسفورماتورهای توزیع که در ساخت پایگاه و ایستگاه انتقال استفاده می شود ، بزرگتر می باشند. ترانسفورماتور قدرت در انتقال N / W هم استفاده می شود. بنابراین آنها ارتباط مستقیم با مصرف کنندگان برقرار نمی کنند و نوسانات بار در ترانسفورماتور کمتر است.

ترانسفورماتور قدرت

برای مشاهده مقالات دیگر پیمان الکتریک اینجا کلیک نمایید.

ترانسفورماتور پدمانتد چیست؟

ترانسفورماتور پدمانتد (pad mounted transformer ) یک ترانسفورماتور توزیع برق بر پایه زمین در یک کابین فولادی قفل شده بر روی پد پیوسته می باشد. از آنجایی که تمام نقاط اتصال انرژی متصل شده به طور محسوسی در یک محفظه فلزی زمینی قرار می گیرند، ترانسفورماتور پد سوئیچ می تواند در مکان هایی قرار گیرد که برای محوطه های محصور شده امکان پذیر نیست. ترانسفورماتور سوئیچ پد با خطوط توزیع برق زیرزمینی در خطوط برق استفاده می شود تا ولتاژ اولیه لاین را به ولتاژ ثانویه ای که به مصرف کنندگان می دهد، تغییر دهد. ترانسفورماتور پدمانتد به صورت تکی می تواند یک ساختمان بزرگ یا خانه های بسیاری را پشتیبانی کند.

ترانسفورماتور پدمانتد

ترانسفورماتورهای پد مانتد با مقادیر انرژی از حدود 75 تا 5000 کیلو وات ساخته شده اند و اغلب شامل فیوزهای داخلی و سوئیچ ها هستند. کابل های اصلی برق در کانکتورهای زانویی که وقتی که با استفاده از Hot stick انرژی دریافت می کنند، کار می کنند و امکان انعطاف پذیری در تعمیر و نگهداری را فراهم می کنند.

ترانسفورماتور پد مانتد

ترانسفورماتورهای پد مانتد دارای فیوزهای محافظتی هستند که شامل یک فیوز بایونت (bayonet mount) که در یک محفظه با ولتاژ بالا و یک فیوز محدود کننده جریان به صورت سری قرار گرفته ، می باشد تا درمقابل اضافه بار ترانسفورماتور و خظای ثانویه محافظت کند و بعنوان یک دستگاه جایگزین نیز به شمار آید. فیوز محدود کننده جریان تنها در زمان خرابی ترانسفورماتور عمل می کند، بنابراین به عنوان جایگزین استفاده نمی شود. این ترانسفورماتورها همچنین به الزامات اتصال معمول ولتاژ متصل می شوند.

ترانسفورماتور پد مانتد

کاربرد ترانسفورماتورهای پد مانتد

ترانسفورماتورهای پد مانتد تک فاز و سه فاز در سیستم های توزیع برق صنعتی و مسکونی زیرزمینی استفاده می شوند که در آن نیاز به طراحی ترانسفورماتور ایمن ومطمئن وجود دارد. ساخت و ساز محصور شده ترانسفورماتورهای پد مانتد، امکان نصب آنها را در مناطق عمومی بدون نیاز به نرده های محافظتی فراهم می کند. در مناطق مسکونی، انواع ترانسفورماتور پد مانتد معمولا در خیابان های مسکونی قرار می گیرند و خانه های متعددی را پشتیبانی می کنند.

ترانسفورماتور پد مانتد

در حالیکه اکثر ترانسفورماتورهای پد مانتد بر روی پد پیوسته ثابت شده اند، امروزه طرح های تک فاز کوچک نیز با ترانسفورماتوری که بر پایه پلی پد ('polypad') نصب شده است به گونه ای که می توان آن را روی زمین سخت، متصل و روشن کرد ، موجود می باشد.

برای مشاهده مقالات دیگر پیمان الکتریک اینجا کلیک نمایید.

نصبکانتر صاعقه گیر چگونه انجام می شود؟


کانتر صاعقه گیر( lightening counter ) دستگاهی است كه معمولا بالای لوله محافظ و در پایین کانداکتور نصب می شود. این دستگاه به طور خودکار اعتصابات دریافت شده توسط سیستم حفاظت از رعد و برق را می شمارد. این دستگاه بسیار محکم و کاملا مستقل است؛ با این حال توصیه می شود آن را به صورت دوره ای برای بررسی اینکه آیا اعتصاب وجود داشته است و یا اینکه سیستم حفاظت از رعد و برق نیاز به نگهداری خاصی دارد ، چک کرد. این شمارنده در داخل دکل های محافظت شده نصب می شود و قطع کانداکتور پایین برای نصب مجدد لازم نیست.


نصب کانتر صاعقه گیر

نصب و راه اندازی کانتر صاعقه گیر

نصب کانتر صاعقه گیر بسیار آسان است و صرفأ باید با کانداکتوری که در پایین قرار دارد با سفت کردن 4 پیچ که در ورق نگهدارنده قرار دارد مطابق باشد تا کنداکتور پایینی بین هر دو عنصر قرار بگیرد. رعد و برق در آزمایشگاه های رسمی و مستقل به صورت مصنوعی تولید شده تا آزمایش کانتر صاعقه گیر درست انجام شود. شمارنده صاعقه گیر با استفاده از این تست ها، کارایی و کاربرد موثر خود را ثابت کرده است و در برابر جریان رعد و برق (100 کیلو، 10/350 مگا هرت) بدون آسیب و خرابی مقاومت می کند.


نصب کانتر صاعقه گیر

کانتر صاعقه گیر ( lightening counter ) مورد استفاده در ابزارهای حفاظت از رعد و برق ، ابزارهای بسیار مفیدی هستند زیرا این امکان نصب و دسترسی آسان ، اگر رعد و برق به دستگاه صدمه زده باشد وهمچنین اگر نیاز به تأیید یا تعمیر اضافی بیش از بازرسی های دوره ای مطابق با مقررات استاندارد وجود داشته باشد، شرایط خوبی را فراهم می نماید.

نصب کانتر صاعقه گیر


شمارنده های صاعقه گیر رعد و برق با شناسایی ضربه های برقی که موجب رعد و برق در هنگام گذر از پایین رشته به زمین می شوند، کار می کنند. به طور کلی، در نصب شمارنده صاعقه گیر ضروری است که جریان کانداکتور پایین را کاهش داده و آن را از طریق شمارنده عبور داد.


نصب کانتر صاعقه گیر

جهت مشاهده محصولات شمارنده صاعقه گیر encoder اینجا کلیک نمایید.

همچنین جهت مشاهده مقالات دیگر پیمان الکتریک اینجا کلیک نمایید.

ارستر DC دارای هر دو ترمینال زمین و یک ترمینال ولتاژ بالا می باشد. هنگامی که جریان الکتریکی قوی از سیستم قدرت به برقگیر حرکت می کند، جریان ولتاژ بالا به طور مستقیم به عایق و یا به زمین برای جلوگیری از آسیب دیدن سیستم ارسال می شود. در ویدیویی که در انتهای صفحه درج شده ، می توانید نحوه نصب ارستر DC را مشاهده نمایید.

برای مشاهده این ویدیو به انتهای صفحه مراجعه نمایید

لاک تراش چیست؟


لاک تراش سیم لاکی وسیله ای است که برای برداشتن عایق سیم های برقی به منظور برقراری تماس استفاده می شود. دو نوع اصلی لاک تراش سیم لاکی وجود دارد: دستی و اتوماتیک. البته روش قیچی که وقت گیر می باشد و همچنین روش مخرب گاز گرفتن عایق نیز وجود دارد که می تواند باعث ایجاد درد دندان شود. ما هیچ یک از دو روش اخیر را توصیه نمی کنیم.

لا ک تراش دستی دارای پره های مخالف مانند لبه های قیچی می باشد ، اما در وسط تیغه ها شکافی برای قرار دادن سیم وجود دارد. سپس لاک تراش در اطراف سیم می چرخد و درحالی که سیم صحیح و سالم باقی می ماند ، عایق آن خارج می شود.لاک تراش سیم لاکی

نحوه عملکرد لاک تراش سیم لاکی

ابزارهایی که به عنوان لاک تراش شناخته می شوند و تنها عملکرد پاک کردن روکش سیم لاکی را انجام می دهند . در لاک تراش سیم لاکی، برای جدا کردن عایق های پلاستیکی از طریق کنداکتورهای جداگانه، به طوری که به پایانه های پیچ متصل شده و یا به کانکتورهای سیم متصل می شوند، استفاده می شود. با این حال، اکثر لاک تراش ها ساختارهای دیگری هم دارند. نسخه های چند منظوره اغلب به نام ابزار ترکیبی یا دستگاه های چند منظوره نامیده می شوند.

روکش سیم لاکی
آنها دارای تیغه برنده تیزی هستند تا روکش لاکی سیم را تراش دهند. بعضی از انواع لاک تراش های سیم لاکی دارای اسلات هایی هستند که می توانند برای اتصال سرامیکی استفاده شوند. لاک تراش در هر فرم و شکلی که باشد یک سری سوراخ های علامت دار دارد که با هر سیم در اندازه های مختلف تنظیم می شود. هنگام وارد کردن سیم لاکی به سوراخ مناسب و بستن دستگیره، لاک تراش سیم لاکی ، به درستی روکش لاکی سیم را بدون اینکه سیم مسی خراب شود، پاک می کند.


لاک تراش سیم لاکی

برخی از نوارهای ساینده دارای اندازه های مختلفی هستند که به شما اجازه می دهد سیم را در AWG های مختلف بدون پیچاندن جدا کنید. در این میان ، لاک تراش های اتوماتیک نیز وجود دارند. در این مدل لاک تراش سیم لاکی ، یک سمت آن سیم را نگه می دارد در حالی که طرف دیگر روکش آن را جدا می کند. اگرچه لاک تراش اتوماتیک به طور چشمگیری نیاز ما را برطرف می کند اما امکان پاره شدن سیم های نازک نیز وجود دارد. بنابراین آنها برای جدا کردن روکش همه سیم ها مناسب نیستند. هنگام انتخاب لاک تراش لازم است اطمینان حاصل شود که لاک تراش دستگیره راحتی داشته باشد و عایق را کامل از روی سیم بردارد و سیم را صحیح و سالم نگه دارد.

همچنین جهت مشاهده مقالات دیگر پیمان الکتریک اینجا کلیک نمایید.

روش‌های محاسبه سرعت بوسیله انکودر افزایشی Incremental


شایع ترین استفاده انکودر encoders این است که اندازه گیری فاصله زاویه ای یا خطی را انجام می دهد، اما انکودرها همچنین برای انجام اندازه گیری سرعت و یا شتاب نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر، هرچقدر انکودر سریعتر بچرخد، فرکانس پالس با همان سرعت افزایش می یابد.


محاسبه سرعت با انکودر

دقت در اندازه گیری سرعت

دقت دراندازه گیری سرعت رمزگذار یا انکودر می تواند توسط عوامل مختلف، از جمله اشتباهات دستگاه، خطاهای کوانتیزاسیون و اشتباهات درونی، تحت تاثیر قرار گیرد. خطاهای دستگاه شامل هر دو ضعف مکانیکی در انکودر و خطا در دیسک یا ریزشبکه، مانند تغییرات فاصله بین خطوط یا دریچه اتفاق بیفتد. همچنین خطاهای مرتبط با ابزار شامل مسطح بودن لایه، موقعیت نادرست سنسورها و عدم تمرکز متناوب بین رمزگذار و شفت می باشد.


محاسبه سرعت با انکودر

خطای Quantization ناشی از این واقعیت است که بین پالس ها یا خواندن اطلاعاتی وجود ندارد. به عبارت دیگر، انکودر فقط لبه های سیگنال را در یک یا هر دو کانال (A و B) میخواند و هیچ اطلاعاتی بین این خواندن ها برقرار نمی کند. خطای Quantization به طور ذاتی ½ از مرحله اندازه گیری یا شمارش است.


محاسبه سرعت با انکودر

جهت مشاهده محصولات انکودر encoder اینجا کلیک نمایید.

همچنین جهت مشاهده مقالات دیگر پیمان الکتریک اینجا کلیک نمایید.