برای محافظت لوازم برقی در برابر نوسان ولتاژ باید از استابلایزر استفاده نمود.
استابلایزر با داشتن سیستم میکروپروسسوری ولتاز ورودی را اندازه گیری کرده و با توجه به کاهش یا افزایش ولتاژ در ورودی را تشخیص داده و در خروجی ولتاژ V220 یا 380 V ثابت با دقت %1 و به صورت خطی و پیوسته در خروجی ارائه می دهد و همچنین با داشتن هسته ی حلقوی از جنس مس و جاروبک ذغال با چرخش بر روی سطح هسته ی حلقوی خروجی ثابت ارائه می دهد.تعمیر استابلایزر

برای اینکه ما بتوانیم یک استابلایزر ولتاژ مناسب را با هزینه ای کارآمد ارائه دهیم، همیشه 6 سوال کلیدی وجود دارد که باید از مشتری بپرسیم.

 1. دامنه حفاظت مورد نیاز چیست؟
 2. عرضه ی ورودی یک یا سه فاز در طبیعت است؟
 3. ولتاژ nominal استابلایزر و ماهیت تغذیه درخانه چیست؟
 4. مقدار بار الکتریکی، از نظر آمپر یا kVA، که انتظار می رود تثبیت کننده یا استابلایزر آن را پشتیبانی کند، چقدر است؟
 5. مقدار افت و یا افزایش ولتاژ در شبکه ابزار ورودی، که انتظار می رود استابلایزر در آن کار کند ، در حالی که همیشه ولتاژ ثابت در خروجی را تضمین کند، چقدر است ؟
 6. دقت ولتاژ خروجی مورد نیاز از استابلایزر چه مقدار می باشد؟


برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد استابلایزر ، مقاله استابلایزر یا تثبیت کننده ی ولتاژ چیست؟ را مطالعه نمایید.

علاوه بر این موارد تعمیر استابلایزر در مواقعی مورد نیاز مصرف کننده می باشد پس در هنگام خرابی استابلایزر نیز باید آن را به دست افراد کارامد سپرد تا از تعمیر صحیح آن ، اطمینان کامل را داشته باشیم.
در تعمیر استابلایزر موارد زیر صورت می گیرد:

 • تعمیر مدار کنترل فاز
 • تعمیر مشکل Over load
 • تعمیر مشکل Over voltage
 • تعمیر مشکل Under current
 • تعمیر مشکل عدم تثبیت ولتاژ
 • رفع مشکل روشن نشدن استابلایزر
 • تعمیر مدار هماهنگی فاز (Phases balance)

پیمان الکتریک قابلیت تعمیر انواع استابلایزر با برندهای مختلف را دارا می باشد:

 • تعمیر استابلایزر دلتا
 • تعمیر استابلایزر فاراتل
 • تعمیر استابلایزر سارا
 • تعمیر استابلایزر سپید
 • تعمیر استابلایزر امگا
 • تعمیر استابلایزر ماتا
 • تعمیر استابلایزر ایدین الکترون
 • تعمیر استابلایزر RMS

برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله ای در مورد استابلایزر را مطالعه نمایید.

دیگر خدمات پیمان الکتریک


 • استابلایزر
 • استابلایزر
 • استابلایزر
 • استابلایزر
 • استابلایزر

  یو پی اس UPS چگونه کار میکند؟

  یو پی اس (UPS) یا منبع تغذیه بی وفقه یا همان منبع برق اضطراری، یا بک آپ باتری، فلای وییل یک دستگاه الکتریکی است که برق اضطراری را زمانی که به طور معمول منبع برق ورودی شبکه برق قطع می شود به بار تحویل می دهد.

  نحوه کارکرد یو پی اس UPS
  یو پی اس UPS با سیستم برق اضطراری یا ژنراتور آماده به کار تفاوت دارد از این جهت که از قطع برق به وسیله یک یا چند باتری متصل و مدار الکترونیکی مرتبط برای کاربرانی که از جریان برق کمتری استفاده می کنند و یا با استفاده از ژنراتورها و فلای وییل برای کاربرانی که از جریان برق بیشتری استفاده می کنند، بهره می برد. زمان عملکرد باتری بیشتر منابع انرژی نسبتا کوتاه است به طور مثال معمولا این زمان، 5 تا 15 دقیقه برای واحدهای کوچکتر می باشد - اما کافی است تا وقت لازم برای آوردن منبع برق کمکی به صورت آنلاین وجود داشته باشد یا دستگاه محافظت شده خاموش باشد.  نحوه کارکرد یو پی اس UPS

  کاربرد یو پی اس UPS

  در حالی که UPS فقط برای حفاظت از نوع خاصی از تجهیزات محدود نمی شود، اما به طور معمول برای محافظت از رایانه ها، مراکز داده، تجهیزات ارتباطات مخابراتی و یا سایر تجهیزات الکتریکی استفاده می شود، در صورتی که اختلال برق غیرمنتظره می تواند باعث صدمات، تلفات، اختلال در کسب و کار جدی و یا از دست دادن اطلاعات شود. واحد های یو پی اس به اندازه دستگاه های طراحی شده برای محافظت از یک کامپیوتر بدون یک مانیتور ویدئویی (حدودVA200) به واحد های بزرگ که تمام مراکز داده (>MVA 1)، ساختمان ها (>kVA 300) و یا فرایندهای تولید را تامین می کنند، استفاده می شوند.  نحوه کارکرد یو پی اس UPS

  انواع یو پی اس UPS

  سه دسته کلی UPS مدرن online و online تعاملی و یا standby/offline وجود دارد.
  سیستم UPS آماده به کار / آفلاین / بار، به طور مستقیم توسط جریان ورودی کار می کند و مدار برق پشتیبان تنها هنگامی که جریان دستگاه قطع می شود اجرا می شود. اکثر یو پی اس های زیر 1 کیلو وات از انواع تعاملی یا آماده به کار هستند که معمولا ارزان تر می باشند.
  یو پی اس line interactive ، اینورتر را در خط نگه می دارد و مسیر جریان DC باتری را از حالت شارژ معمولی به تولید جریان هنگام قطع برق منجر می سازد.  نحوه کارکرد یو پی اس UPS

  یک یو پی اس online از روش " تبدیل دوبله " (double conversion ) برای پذیرش ورودی AC استفاده می کند، و جریان برق را به جریان DC مستقیم تبدیل می کند تا در طول باتری (یا رشته های باتری) قابل دسترس ، حرکت کند و سپس برای جریان دهی به دستگاه محافظت شده ، به برق 120 و 240 ولت ، تبدیل می شود.

  جهت مشاهده مقالات دیگر پیمان الکتریک اینجا کلیک نمایید.  نحوه کارکرد یو پی اس UPS

  ترمز مغناطیسی الکترو موتور چیست؟

  ترمزهای الکترومغناطیسی (Electromagnetic brakes ) یا ترمز مغناطیسی الکتروموتور(همچنین به عنوان ترمز الکترومکانیکی نیز نامیده می شود) از نیروی الکترومغناطیسی برای اعمال مقاومت مکانیکی یا اصطکاک آهسته یا متوقف کردن استفاده می کنند. نام اصلی این وسیله "ترمز الکترومکانیکی" بود اما سالهاست که این نام با اشاره به روش راه اندازی آنها به "ترمزهای الکترومغناطیسی" تبدیل شده است.

  ترمز مغناطیسی الکترو موتور
  از آنجایی که ترمزهای الکترومغناطیسی در اواسط قرن بیستم به ویژه در قطارها و تراموا به صورت رایج استفاده شد، انواع برنامه های کاربردی و طراحی ترمز به طور چشمگیری افزایش یافت، اما اساس کار آنها ثابت مانده است.
  هر دو ترمز الکترومغناطیسی و ترمزهای جریان الکتریکی از نیروی الکترومغناطیسی استفاده می کنند اما ترمزهای الکترومغناطیسی در نهایت به اصطکاک بستگی دارند و ترمزهای جریان از نیروی مغناطیسی به طور مستقیم استفاده می کنند.

  کاربرد ترمز مغناطیسی الکترو موتور

  در اتومبیل ها یک اتصال مکانیکی گشتاور را به یک جزء ترمز الکترومغناطیسی انتقال می دهد.
  تراموا و قطارها از ترمزهای الکترومغناطیسی استفاده می کنند که در آن ترمز توسط نیروی مغناطیسی به ریل فشار داده می شود. آنها از ترمز مکانیکی تشخیص داده می شوند، جایی که اساس ترمز مکانیکی بر روی رینگ فشار داده می شود.
  موتورهای الکتریکی در کاربردهای صنعتی و روباتیک نیز از ترمز مغناطیسی الکترو موتور استفاده می کنند.

  ترمز مغناطیسی الکترو موتور
  طراحی نوآوری های اخیر منجر به استفاده از ترمز الکترومغناطیسی در هواپیما شده است. در این برنامه، یک موتور یا ژنراتور ترکیبی برای اولین بار به عنوان یک موتور ، به سرعت برای چرخش لاستیک ها تا قبل از فرود استفاده می شود، در نتیجه باعث کاهش سایش در لاستیکها، و سپس به عنوان یک ژنراتور برای ترمز احیاگر عمل می کند.

  انواع ترمز الکترو مغناطیسی

  • ترمز دستی
  • ترمز قطع جریان
  • ترمز فنری
  • ترمز آهنربا دائمی
  • ترمز ذره ای
  • ترمز قدرت هیستریزی
  • ترمزهای دیسک چندگانه
  • Single face brake
  • Power off brake
  • Spring type
  • Permanent magnet type
  • Particle brake
  • Hysteresis power brake
  • Multiple disk brakes


  ترمز مغناطیسی الکترو موتور

  جهت مشاهده مقالات دیگر پیمان الکتریک اینجا کلیک نمایید.

  انکودر ظرفیتی برای سروو درایو


  سنسورهای سرعت و موقعیت برای سروو درایوها اهمیت بیشتری دارند، به ویژه از آنجا که بوسیله میکروکنترلرها کنترل درایو به صورت دیجیتالی انجام می شود. در نتیجه برخی از پیشرفت های جدید در زمینه تولید انکودر با دقت بالا آغاز شده است. در سال 2005، یک توافقنامه برای توضیح نیازهای فنی انکودرها برای استفاده در درایوهای الکتریکی با کنترل دیجیتالی وجود داشت.

  انکودر


  بیانیه اصلی این مقاله این بود که نه رزولور با رزولوشن بالا ونه انکودرهای نوری با رزولوشن بالا، ویژگی هایی را فراهم می کنند که آنها را واقعا سازگار با ژنراتورهای Tacho کرده است و آنها را نسبت به کنترل آنالوگ دستگاه ، دقیق تر می کند. در نتیجه عملکرد کنترل سرعت دیجیتال هنوز هم نمی تواند به خوبی کنترل سرعت آنالوگ قبلی باشد.

  انکودر دستگاهی جهت اندازه گیری سرعت و موقعیت اجزای ضروری در درایوهای برقی می باشد. انکودرهای با رزولوشن بالا برای کنترل سرعت قابل قبول ضروری هستند. بنابراین انکودرهای نوری که نوعی از انکودر هستند، عمدتا به عنوان سنسورموقعیت (و سرعت) در درایوهای سروو استفاده می شود. انکودرهای نوری، با این حال، نیروی قابل مقایسه با موتورهای الکتریکی را فراهم نمی کنند .

  انکودر


  از سویی دیگر تأثیرات سخت محیطی مانند شوک مکانیکی و یا ارتعاشات اغلب به دیسک نوری داخل سازنده آسیب می رساند. بنابراین با بکارگیری رزولورها به جای انکودر می توان قابلیت ارتجاعی مکانیکی را بهتر نمود - اما وضوح عملکرد آنها برای کنترل بهتر سرعت کافی نیست. انکودرهای ظرفیتی برقی (Capacitive (electrcial) encoders) تلاشی برای ترکیب قدرت با رزولوشن بالا می باشند. نتایج فنی حاصل از اولین محصول تجاری انگیزه ای برای ادامه تحقیق و توسعه در این زمینه می باشد.

  مشاهده لیست انکودر در پیمان الکتریک  انکودر


  مشاهده مقالات مربوط به انکودر ظرفیتی:

  انکودر

  انکودر افزایشی

  مقایسه انکودر افزایشی با انکودر مطلق

  کاربرد انکودر

  روتاری انکودر

  اینکودر هوهنر HOHNER

  اینکودر چیست؟

  مراجع :

  http://www.peymanelectric.com

  https://www.wikipedia.org

  https://www.fa.wikipedia.org/wiki

  http://www.encoderhohner.com

  https://ieeexplore.ieee.org/document/4581311/

  ترمز تزریق جریان مستقیم چیست؟

  ترمز تزریق جریان مستقیم (DC injection braking ) یک روش برای کاهش جریان موتورهای AC می باشد. پس از قطع ولتاژ AC ، ولتاژ DC به سیم پیچ موتور AC تزریق می شود و نیروی ترمز را به روتور انتقال می دهد.

  ترمز تزریق جریان مستقیم

  کاربرد ترمز تزریق جریان مستقیم DC (Applications of DC injection braking)

  وقتی جریان برق از موتور جدا می شود، روتور به صورت آزاد چرخش می کند تا اصطکاک آن را متوقف کند. روتورهای بزرگ و بارهای اینرسی بالا ، زمان زیادی را صرف می کنند تا در طول اصطکاک درونی متوقف شود. برای کاهش فاصله زمانی، و یا به عنوان یک ویژگی ایمنی اضطراری، ترمز تزریق DC برای توقف فوری روتور استفاده می شود.

  ترمز تزریق جریان مستقیم
  ترمز DC یا ترمز تزریق جریان مستقیم می تواند به عنوان یک جایگزین برای سیستم ترمز اصطکاک استفاده شود. ترمزهای تزریق DC فقط نیاز به یک ماژول کوچک که با سایر موتورهای سوئیچینگ و یا محرک موتور که در یک مکان مناسب و دور ، نصب شده است ، در حالی که ترمز اصطکاک باید در جایی در سیستم چرخشی نصب شود. ترمزهای اصطکاکی در نهایت با استفاده زیاد فرسوده می شوند و نیاز به جایگزین کردن قطعات ترمز می باشد. ماژول های ترمز DC قطعات مصرفی ندارند بنابراین نیازی به تعمیر و نگهداری هم ندارند. ترمز اصطکاکی همچنین به متد گرداننده مانند یک اپراتور یا یک سیستم گشتاور قابل کنترل نیاز دارد که این مورد به پیچیدگی سیستم آن افزوده است. ترمز DC به راحتی به مدار کنترل موتور نیز متصل می شود.

  ترمز تزریق جریان مستقیم

  عملکرد ترمز تزریق جریان مستقیم DC

  ولتاژ DC به سیم پیچ های استاتور اعمال می شود و یک میدان مغناطیسی ثابت ایجاد می کند که بر روی گشتاور استاتیک به روتور اعمال می شود. این کار روتور را کند و در نهایت به طور کامل متوقف می کند. تا زمانی که ولتاژ DC به سیم پیچ اعمال شود، روتور در موقعیت قرار می گیرد و در مقابل هر گونه تلاش برای چرخش آن ، مقاوم است. هرچقدر جریانی که اعمال می شود بیشتر باشد ، قدرت ترمز و توانایی ماندگاری بیشتر می شود. جریان DC فقط باید برای چند ثانیه اعمال شود ، در غیراین صورت موتور بیش از حد گرم می شود.

  ترمز تزریق جریان مستقیم

  جهت مشاهده مقالات دیگر پیمان الکتریک اینجا کلیک نمایید.

  رزولور RE 21-3-A03

  • ولتاژ ورودی 7 VRMS
  • فرکانس ورودی 5/10 KHZ
  • جریان ورودی 40/70 mA
  • قطر شفت 17 mm
  • خروجی کابلی
  • ماکزیمم سرعت چرخش 20000 دور در دقیقه
  • تحمل دمای 55- الی 155+ درجه سانتیگراد

  دانلود کاتالوگ رزولور RE 21-3-A03


  رزولور RE 21-3-A03

  رزولور RE 21-1-K05

  • ولتاژ ورودی 5 VRMS
  • فرکانس ورودی 4.5 KHZ
  • جریان ورودی 17 mA
  • قطر شفت 17 mm
  • خروجی کابلی
  • ماکزیمم سرعت چرخش 20000 دور در دقیقه
  • تحمل دمای 55- الی 155+ درجه سانتیگراد

  دانلود کاتالوگ رزولور RE 21-1-K05


  رزولور RE 21-1-K05

  رزولور RE 21-1-A05

  • ولتاژ ورودی 7 VRMS
  • فرکانس ورودی 7 KHZ
  • جریان ورودی 56 mA
  • قطر شفت 17 mm
  • خروجی کابلی
  • ماکزیمم سرعت چرخش 20000 دور در دقیقه
  • تحمل دمای 55- الی 155+ درجه سانتیگراد

  دانلود کاتالوگ رزولور RE 21-1-A05


  رزولور RE 21-1-A05

  رزولور RE 21-1-A01

  • ولتاژ ورودی 7 VRMS
  • فرکانس ورودی 5 KHZ
  • جریان ورودی 40 mA
  • قطر شفت 17 mm
  • خروجی کابلی
  • ماکزیمم سرعت چرخش 20000 دور در دقیقه
  • تحمل دمای 55- الی 155+ درجه سانتیگراد

  دانلود کاتالوگ رزولور RE 21-1-A01


  رزولور RE 21-1-A01

  شرکت Norgren پیشرو در زمینه فن آوری حرکت و کنترل سیالات است. هر زمان دقت، سرعت و قابلیت اطمینان مهندسی ضروری باشد، Norgren راه کارهای استثنایی ارائه می دهد که باعث بهبود بهره وری و کارایی تجهیزات و دستگاه های مشتریان می شود.
  معرفی شرکت Norgren
  مهمترین محصولات شرکت Norgren عبارتند از :

  • گیج فشار
  • شیر برقی
  • واحد مراقبت هوا
  • لوازم واحد مراقبت
  • شیلنگ پنوماتیکی
  • اتصالات

  • معرفی شرکت Norgren
  • مانومترها
  • پرشر سوییچ
  • ضربه گیر
  • شیرهای برقی
  • شیر های پنوماتیک دستی
  • شیر سیگنال باد
  • شیر برقی 2/2
  • رگلاتور پنوماتیک نورگرن NORGREN
  • واحد مراقبت پنوماتیک نورگرن
  • جک پنوماتیک نورگرن
  • رگلاتور R07 نورگرن
  • شیر های پنوماتیک مکانیکی
  • شیرهای یکطرفه - فلوکنترل
  • بوبین ها

  • معرفی شرکت Norgren
  • سیلندرها
  • محصولات هیدرولیک
  • Valves
  • Airline equipment
  • Fitting, tubing and accessories
  • Directional control valves
  • Fluid control valves
  • Safety valves

  همچنین جهت مشاهده مقالات دیگر پیمان الکتریک اینجا کلیک نمایید.


  معرفی شرکت Norgren