Peyman Electric

فنی مهندسی پیمان الکتریک

وبلاگ

ترانس تثبیت ولتاژ چیست | بررسی کاربرد ترانس تثبیت ولتاژ و انواع مختلف آن

استابلایزر 200 ﻛﻴﻠﻮ وات دلتا

امروزه بسیاری از افراد نیازمند تجهیزاتی هستند که در برابر نوسانات ولتاژ برق از لوازم الکترونیکی آنها محافظت کنند. یکی از ابزارهای کلیدی به منظور کنترل و مدیریت ولتاژ، استابلایزر نام دارد. این دستگاه قادر است ولتاژ ورودی و خروجی برق را کنترل و تثبیت کند تا خطرات و آسیب‌های حاصل از نوسان و تغییرات میزان ورودی برق را کاهش دهد. در این مقاله به بررسی جامع استابلایزر (ترانس تثبیت ولتاژ)، نحوه عملکرد آن، دلایل نیاز و اهمیت، انواع، مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید…

ترانس تثبیت ولتاژ چیست؟

ولتاژ برق شهری بر اساس استاندارد جهانی 220 ولت است، اما در برخی موارد ولتاژ شهری همیشه 220 ولت باقی نمی‌ماند و دچار نوسان می‌شود. در این شرایط دستگاه‌های الکترونیکی که حساس هستند با کم و زیاد شدن برق دچار آسیب می‌شوند و می‌توانند خسارت‌های جبران ناپذیری وارد کنند. (به عنوان مثال ممکن است سرورها از کار بیفتند و اطلاعات سرور دچار مشکلات جدی شوند.) برای جلوگیری از این اتفاق از استابلایزرها یا ترانس تثبیت ولتاژ استفاده می‌شود. اما استابلایزر دقیقا چیست؟

استابلایزر (ترانس تثبیت ولتاژ) یک دستگاه الکترونیکی است که ولتاژ و جریان ورودی برق را به طور خودکار تنظیم می‌کند و سطح ولتاژ لوازم را به اندازه ولتاژ شهری (220) تثبیت می‌کند. یعنی حتی اگر ولتاژ برق شهری کم و یا زیاد شود، این دستگاه با بهره‌مندی از سیستم ذخیره سازی و تفکیک ولتاژ در نهایت همان 220 ولت را به لوازم برقی انتقال می‌دهد.

تا به اینجا با استابلایزر آشنایی شدید. در قسمت بعدی این مقاله به نحوه عملکرد استابلایزر به طور جامع خواهیم پرداخت.

استابلایزر وارداتی پیمان الکتریک
استابلایزر وارداتی پیمان الکتریک

انواع استابلایزر بر اساس تکنولوژی ساخت و نحوه عملکرد

استابلایزرها بر اساس نوع و مدل خود از مکانیزم های متفاوتی جهت تنظیم ولتاژ برق و جریان آن استفاده می‌کنند. در این بخش به معرفی انواع استابلایزرها و نحوه عملکرد هرکدام میپردازیم.

استابلایزرهای سروو

استابلایزرهای سروو، یک نوع از استابلایزرها هستند که از فناوری سرووموتور (Servo Motor) برای تنظیم ولتاژ خروجی استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها با استفاده از یک مکانیزم فیدبک باز، ولتاژ ورودی را دائماً چک کرده و ولتاژ خروجی را به طور دقیق تنظیم می‌کنند. برخی از ویژگی‌های استابلایزرهای سروو عبارتند از:

 1. دقت بالا: استفاده از استابلایزرهای سروو باعث ارائه ولتاژ خروجی با دقت بسیار بالا می‌شود.
 2. واکنش سریع: استابلایزرهای سروو به سرعت به تغییرات ولتاژ پاسخ می‌دهند و ولتاژ خروجی را به سرعت تنظیم می‌کنند.
 3. کارکرد بدون نویز: به دلیل استفاده از سرووموتورها، این دستگاه‌ها تولید نویز کمتری نسبت به برخی سایر انواع استابلایزرها دارند.
 4. کاهش انرژی مصرفی: سیستم فیدبک باز این استابلایزرها اجازه می‌دهد تا بهینه‌ترین میزان انرژی را مصرف کنند.
 5. ساختار مطمئن: استفاده از مکانیزم سرووموتور و فیدبک باز باعث افزایش استحکام و پایداری دستگاه‌ها می‌شود.

استابلایزرهای سروو (ترانس تثبیت ولتاژ) به عنوان یک گزینه پیشرفته برای کنترل ولتاژ در برابر نوسانات شبکه برق مورد توجه قرار گرفته‌اند، به خصوص در محیط‌ها و کاربردهایی که نیاز به دقت و کارکرد پایدار دارند.

استابلایزرهای رله‌ای

استابلایزر رله‌ای یک نوع استابلایزر است که از رله‌ها (Relays) به عنوان قسمت اصلی عملکرد خود استفاده می‌کند. در استابلایزر رله‌ای، رله‌ها به عنوان سنسورها برای تشخیص تغییرات ولتاژ عمل می‌کنند. رله‌ها دستگاه‌های الکترومکانیکی هستند که پس از تشخیص تغییر ولتاژ یا جریان، سوئیچ‌ها را باز و بسته می‌کنند.

این نوع استابلایزرها (تثبیت کننده‌های ولتاژ) به عنوان یک سیستم قدیمی‌تر ممکن است به دلیل وجود قطعات مکانیکی، نسبت به استابلایزرهای الکترونیکی دقت و پایداری کمتری داشته باشند. اما در برخی موارد خاص، همچنان از استفاده این نوع استابلایزرها برای بخش‌هایی استفاده می‌‎شوند.

خرید استابلایزر با بهترین قیمت و کیفیت از پیمان الکتریک
خرید استابلایزر با بهترین قیمت و کیفیت از پیمان الکتریک

استابلایزر استاتیکی

استابلایزر استاتیکی یک نوع استابلایزر الکترونیکی است که بدون استفاده از قطعات مکانیکی مانند رله‌ها کار می‌کند. این نوع استابلایزر از تکنولوژی الکترونیکی و سیستم‌های مبتنی بر ترانزیستورها و تریستورها برای تنظیم ولتاژ و جریان ورودی به دستگاه‌های الکتریکی استفاده می‌کند.

استابلایزرهای استاتیکی به دلیل عدم وجود قطعات مکانیکی دقیق‌تر و سریع‌تر عمل می‌کنند و برای کاربردهایی که نیاز به واکنش سریع به تغییرات ولتاژ دارند، مناسب هستند. این انواع استابلایزرها در مراکز داده (سرورهای مجازی)، بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها و سایر محیط‌های حساس به تغییرات ولتاژ استفاده می‌شوند.

برخی از ویژگی‌های استابلایزرهای استاتیکی شامل بازده بالا، اندازه و وزن کمتر نسبت به استابلایزرهای مکانیکی و قابلیت کنترل دقیق بر ولتاژ خروجی می‌باشد.

اهمیت استفاده از استابلایزر       

برخی از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی حساس به تغییرات ولتاژ هستند. استفاده از استابلایزرها این تجهیزات را از خسارت‌های ناشی از تغییرات ناخواسته ولتاژ محافظت می‌کند. از زمانی که این دستگاه اختراع شد میزان آسیب‌هایی که در اثر نوسان برق به لوازم برقی وارد شد تقریباً به صفر رسید. بنابراین شما هم می‌توانید از استابلایزر برای لوازم خانگی یا حتی لوازم صعنتی خود بهره‌مند شوید.

استابلایزر در چه مکان‌هایی کاربرد دارد؟

کاربرد در لوازم خانگی: یک مدل از استابلایزر از لحاظ میزان کنترل ولتاژ به نام استابلایزر تک فاز برای حفاظت و نگه داری لوازم خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد در صنایع حساس: در برخی از صنایع مثل صنعت پزشکی، الکترونیک و کارخانه‌جات ولتاژ پایدار بسیار حیاتی است. استابلایزرها این امکان را فراهم می‌کنند که تجهیزات با دقت بالا به درستی عمل کنند. این نوع استابلایز به استابلایزرهای سه فاز معروف است که در ادامه بیشتر این انواع را توضیح خواهیم داد.

کاربرد در سیستم‌های اورژانسی: در مواقع بحرانی و اورژانسی که ممکن است ولتاژ شهری ناپایدار شود، استابلایزرها می‌توانند جلوی افت یا افزایش ناگهانی ولتاژ را بگیرند و تجهیزات اورژانسی را تامین کنند.

کاربرد در مراکز داده: در مراکز داده، حفظ پایداری برق برای سرورها و تجهیزات مرتبط بسیار حائز اهمیت است. استفاده از استابلایزرها در اینجا برای جلوگیری از خسارت به داده‌ها و تجهیزات الکترونیکی ضروری است.

استابلایزر تک فاز چیست؟

استابلایزر تک فاز می‌تواند نوسانات و اختلالات موجود در شبکه برق را تصحیح کرده و از آسیب به لوازم خانگی شما جلوگیری کند. ممکن است گه گاهی فشار ولتاژ برق بالا و پایین شود و این موضوع به لوازم الکترونیکی آسیب می‌زند. استابلایزر تک فاز عمدتاً برای مصارف خانگی و اداری طراحی شده است و دارای کارایی بالایی است.

از جمله مزایای استابلایزر تک فاز می‌توان به استحکام ولتاژ برق و کاهش هزینه‌های تعمیر لوازم الکترونیکی اشاره کرد. همچنین، این دستگاه می‌تواند تجهیزات برقی را در برابر رعد و برق و اتصالات کوتاه حفاظت کند.

استابلایزر سه فاز چیست؟

استابلایزر سه فاز همان کارآیی استابلایزر تک فاز را دارد اما کمی قوی‌تر عمل می‌کند. به همین منظور عمدتاً برای کارخانجات و مراکز صنعتی مناسب است. به همین علت به آن استابلایزر صنعتی نیز می‌گویند. این نوع استابلایزر برای تجهیزاتی که از برق سه فاز استفاده می‌کنند، مانند تجهیزات بیمارستانی، دستگاه‌های چاپ و برش، دستگاه‌های لیزر و غیره کاربرد دارد.

بهترین کیفیت استابلایزر فقط در پیمان الکتریک
بهترین کیفیت استابلایزر فقط در پیمان الکتریک

تفاوت استابلایزر سه فاز و تک فاز

تفاوت اصلی میان استابلایزر سه فاز و تک فاز در تعداد فاز و ولتاژهای ورودی آنها است. ولتاژ برق ورودی استابلایز تک فاز دارای یک فاز و یک نول است، در حالی که ولتاژ برق ورودی استابلایز سه فاز دارای سه فاز و یک نول است.

استفاده از استابلایزر تک فاز به علت قدرت کمتر برای مصارف خانگی و اداری مناسب است، در حالی که استابلایزر سه فاز با قدرت بیشتر برای کاربردهای صنعتی مناسب است.

آیا استابلایزر معایبی هم دارد؟

تا به اینجا در مورد مزایای استفاده از استابلایزر توضیحات بسیاری ارائه شد. توضیحاتی از قبیل حفاظت از تجهیزات برقی، کنترل ولتاژ خروجی پایدار و تثبیت شده، کاهش خسارت به دستگاه‌های خانگی و صنعتی و بیمارستانی و غیره. با این حال باید مواردی که می‌تواند در تصمیم نهایی خرید و تهیه استابلایزر تاثیرگذار باشند را نیز بررسی کنید.

هزینه بالا: استابلایزرها معمولاً هزینه بالایی دارند، به خصوص مدل‌های پیشرفته‌تر و با کیفیت‌تر.

اندازه و وزن: برخی از استابلایزرها به دلیل استفاده از ترانسفورماتورها و قطعات سنگین می‌توانند حجیم و سنگین باشند. بنابراین باید برای محیط نگهداری این دستگاه نیز فکری کنید.

نیاز به نگهداری: برخی از مدل‌ها نیاز به نگهداری و تعمیرات دوره‌ای دارند. بنابراین باید هر از چندگاهی حواستان به وضعیت عملکرد استابلایزرها باشد.

تفاوت ترانس تثبیت ولتاژ با محافظ برق

خیر، استابلایزرها و محافظ‌های برق ساده (مثل قطعات اتصالات، شاخه‌ها یا رله‌های حفاظت) دو نوع تجهیزات متفاوت هستند.

محافظ‌های برق در واقع دستگاه‌هایی هستند که در هنگام رخداد نوسان و تغییرات در جریان ولتاژ برق، تجهیزات برقی را مستقیماً خاموش می‌کنند تا این تغییر لحظه‌ای به سیستم برقی دستگاه‌ها آسیب نرساند. به عنوان مثال اگر تلوزیون خانه به محافظ وصل نباشد، ممکن است با قطع شدن برق اتصالاتی را به وجود بیاورد که به سوختن مدارهای الکترونیکی تلوزیون منجر شود. با حضور محافظ برق قطع لحظه‌ای برق به تلوزیون نمی‎‌رسد.

یکی از مهمترین تفاوت های این دو دستگاه میزان فشار به لوازم در طولانی مدت است. استابلایزر در طولانی مدت فشار خاصی به تجهیزات برقی وارد نمی‌کند، اما در مقابل محافظ‌های برق در طولانی مدت به دستگاه های برقی فشار وارد می‌کنند. تا حدی که این موضوع می‌تواند به تجهیزات آسیب‌های جدی وارد کند.

همچنین با اینکه محافظ برق با قطع جریان برق، از آسیب لحظه‌ای جلوگیری می‌کند، اما در دراز مدت این قطع شدن تجهیزات برقی می‌‎تواند منجر به نیم سوز شدن آن ها شود.

اصلی ترین کاربرد محافظ برق در لوازم خانگی است و اصلاً مناسب تجهیزات صنعتی نمی‌باشد.

بررسی تفاوت استابلایزر با رگولاتور

ویژگیاستابلایزررگولاتور
عملکردتثبیت کننده دقیق ولتاژ برقتثبیت کننده نسبی ولتاژ
دقتبطور میانگین 2 %بطور میانگین 6 %
قیمتقیمت گران ترقیمت پایین تر
مصرف برقبیشترکمتر
کاربردمصارف دقیق و صنعتیمصارف خانگی

آیا استابلایزر دسته دوم بخریم؟

دستگاه استابلایزر ممکن است در بازار به صورت کالای دست دوم خرید و فروش شود. در نظر داشته باشید که خرید کالاهای دست دوم برخی مزایا و معایب خود را دارد. بهتر است پیش از خرید استابلایزر دست دوم با ابعاد مختلف آن آشنا شوید تا تصمیم بهتری بگیرید.

 • معمولاً کالاهای دست دوم با قیمت کمتری در دسترس هستند. بنابراین خرید استابلایزر دست دوم می‌تواند از لحاظ اقتصادی به صرفه باشد، زیرا این دستگاه‌ها ذاتاً دستگاه‌های گرانی محسوب می‌شوند.
 • تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی با گذشت زمان تعدادی از چرخه‌های کاری خود را از دست داده و ممکن است عمر آنها کاهش می‌یابد. ممکن است عملکرد استابلایزر دست دوم به دلیل استهلاک، کاهش یابد و به طور قابل توجهی کارایی خود را از دست دهد. به همین منظور خرید استابلایزر دست دوم شما را با چالش های عملکردی مواجه می‌کند.
 • در بسیاری از مواقع، کالاهای دست دوم دارای ضمانت کمتری هستند یا حتی بدون ضمانت باشند. بنابراین خرید این نوع کالاها با اطمینان خاطر انجام نمی‌شود.

قبل از خرید، به دقت استانداردها و شرایط فنی محصول را بررسی کنید. اگر استابلایزر در فرآیند صنعتی یا لوازم خانگی شما نقش اساسی ایفا می‌کند، در نظر گرفتن عوامل مطرح شده در بالا و همچنین در بند بعدی بسیار حیاتی است.

برای خرید ترانس تثبیت ولتاژ باید به چه نکاتی توجه کنم؟

هنگام خرید استابلایزر، بهتر است به چند نکته کلیدی توجه کنید:

 1. ظرفیت (کیلوولت‌آمپر): مقدار ظرفیت استابلایزر باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا توان مصرفی دستگاه‌های الکتریکی مورد استفاده شما را پوشش دهد. انتخاب یک استابلایزر با ظرفیت مناسب بر اساس بار مصرفی اهمیت دارد.
 2. ولتاژ ورودی و خروجی: اطمینان حاصل کنید که ولتاژ ورودی استابلایزر با ولتاژ شبکه شما همخوانی دارد و ولتاژ خروجی به دقت مورد نیاز تجهیزات الکتریکی شما تنظیم شده باشد.
 3. نوع استابلایزر: استابلایزرها در انواع مختلفی مانند استاتیکی و سروو و رله‌ای وجود دارند. هرکدام ویژگی‌ها و عملکردهای خود را دارند. انتخاب نوع مناسب بستگی به نیازها و اهداف شما دارد. اگر برای مکان‌های صنعتی و کارخانه‌جات نیازمند استابلایزر هستید بهتر از استابلایزرهای استاتیکی را انتخاب کنید. زیرا این دستگاه‌ها حاوی قطعات مکانیکی نیستند و می‌توانند با سرعت بیشتری واکنش نشان دهند.
 4. زمان واکنش: موقعیت زمانی که استابلایزر به تغییرات ولتاژ واکنش نشان می‌دهد، مهم است. استابلایزرهای با زمان واکنش کمتر، سریعتر به تغییرات واکنش نشان می‌دهند. (با توجه به مورد 3 استابلایزر استاتیکی)
 5. حفاظت در برابر نوسانات: مطمئن شوید که استابلایزر مورد نظر شما دارای حفاظت در برابر کاهش یا افزایش ناگهانی برق و نوسانات ولتاژ است.
 6. ضمانت: تعدادی از تولیدکنندگان استابلایزرها ضمانت محصولات خود را ارائه می‌دهند. بررسی شرایط ضمانت و پشتیبانی پس از فروش نیز مهم است.
 7. تعداد پورت‌ها و نوع پورت‌ها: اگر نیاز به اتصال چند دستگاه دارید، تعداد پورت‌های استابلایزر مهم است. همچنین، اطمینان حاصل کنید که نوع پورت‌ها (مثل پریزهای برق یا USB) با نیازهای دستگاه‌های شما همخوانی دارد.
 8. سطح نویز: برخی استابلایزرها ممکن است نویزهای صوتی تولید کنند. اگر نیاز به یک محیط کار بی‌صدا دارید، استفاده از استابلایزرهایی با سطح نویز کم مهم است. به عنوان مثال اگر به دنبال استابلایزر برای تجهیزات خانگی یا اداری خود هستید بهتر است به دنبال استابلایزرهایی باشید که نویز کمتری تولید می‌کنند.
 9. امکانات اضافی: برخی استابلایزرها امکانات اضافی مانند نمایشگر LED، خاموشی اتوماتیک در شرایط خاص، یا پورت‌های USB را ارائه می‌دهند. این امکانات ممکن است برخی از نیازهای شما را پوشش دهند.
 10. آموزش و استفاده آسان: استفاده و نصب آسان استابلایزر برای کاربران مهم است. مطمئن شوید که دستگاه دارای دفترچه راهنما و راهنمای استفاده مناسب است. حتی اگر متوجه کار با دفترچه راهنما نشدید حتماً با پشتیبانی مرکزی که دستگاه را نزد آن خریداری کردید تماس حاصل کنید تا در مراحل نصب دچار اشتباهاتی نشوید.
 11. برند معتبر: انتخاب از بین برندهای معتبر و مورد اعتماد می‌تواند تضمینی برای کیفیت و عملکرد بهتر باشد.
 12. بررسی نظرات کاربران: نظرات کاربران و تجربیات دیگران نیز می‌توانند در انتخاب مناسب کمک‌کننده باشند. ممکن است کاربرانی از این دستگاه استفاده کرده و راضی نبوده باشند، بنابراین باید نظرات همه کاربران را بدانید تا در مرحله تصمیم گیری، بهترین انتخاب را داشته باشید.

همه این عوامل را با یکدیگر ترکیب کرده و به نیازها و شرایط خاص خود توجه کرده تا بهترین استابلایزر را انتخاب کنید.

استابلایزر 200 ﻛﻴﻠﻮ وات دلتا
استابلایزر 200 ﻛﻴﻠﻮ وات دلتا

آیا استفاده از استابلایزر تاثیری روی میزان مصرف برق دارد؟

استفاده از استابلایزر ممکن است تأثیر محسوسی بر مصرف برق نداشته باشد. استابلایزرها عمدتاً برای حفظ ولتاژ و پایدارسازی آن در خروجی طراحی شده‌اند و اغلب هدررفت انرژی کمی دارند.

اما باید در نظر گرفت که تا حدودی هدررفت انرژی در استابلایزرها وجود دارد. در برخی مدل‌ها، وقتی مصرف انرژی دستگاه‌ها کمتر از حداکثر ظرفیت استابلایزر است، بخشی از انرژی به صورت هدر می‌رود. بنابراین، استفاده از استابلایزرها ممکن است در مصرف کل برق تأثیری داشته باشد، اما این تأثیر معمولاً به میزان کمی محدود می‌شود.

در هر صورت، اگر اهمیت زیادی به بهره‌وری انرژی و کاهش هدررفت دارید، می‌توانید مدل‌هایی را انتخاب کنید که از تکنولوژی‌های پیشرفته برای بهینه‌سازی مصرف انرژی استفاده می‌کنند. همچنین، انتخاب استابلایزر با ظرفیت مناسب برای بار مصرفی شما می‌تواند هدررفت انرژی را به حداقل برساند.

جمع بندی

استابلایزرها به عنوان یک تکنولوژی حیاتی در سیستم‌های برق و نگهداری تجهیزات الکترونیکی شناخته می‌شوند. این دستگاه‌ها با قابلیت تنظیم ولتاژ و جلوگیری از تغییرات ناخواسته، مانع از بروز آسیب‌های مربوط به نوسانات برق می‌شود. از مزایا مهم آنها می‌توان به حفاظت تجهیزات، افزایش عمر مفید و ایجاد ولتاژ پایدار اشاره کرد. با این حال، هزینه بالا، اندازه و وزن و نیاز به نگهداری به عنوان چالش‌های احتمالی مطرح می‌شوند.

استفاده هوشمندانه از استابلایزرها در صنایع حساس به تغییرات ولتاژ تبدیل به یک امر ضروری شده است. منظور از صنایع حساس به برق کارخانه‌جات و شرکت‌هایی است که شامل دستگاه‌های متفاوت برقی هستند.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید…

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی است.بازگشت به فروشگاه
  فروشگاه
  علاقه مندی
  0 محصول سبد خرید
  حساب کاربری من