نمایش 1–16 از 533 نتیجه

انکودر

انکودر Encoder یا اینکودر یک دستگاه سنجش است که بازخورد موقعیتی را به سیستم ارائه می‌دهد. رمزگذارها (روتاری اینکودرها) حرکت مکانیکی یا خطی را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کنند که این سیگنال‌های خروجی می‌تواند توسط برخی از انواع دستگاه‌های کنترل در یک سیستم کنترل حرکت، مانند شمارنده یا PLC خوانده شود. در واقع انکودر (Encoder) (انواع انکودر ) یک سیگنال بازخورد ارسال کرده که می‌تواند برای تعیین موقعیت، شمارش، سرعت یا جهت استفاده شود. یک دستگاه کنترل می‌تواند از این اطلاعات برای ارسال فرمان برای یک عملکرد خاص استفاده کند. به عنوان مثال در یک جرثقیل بزرگ، روتاری اینکودرهای نصب شده بر روی محور موتور، بازخورد موقعیت یابی را ارائه می‌دهند تا جرثقیل بداند چه زمانی باید بار خود را برداشته یا رها کند.

انکودر

ما می‌توانیم از انکودرها برای اندازه گیری طول، موقعیت، سرعت یا موقعیت زاویه‌ای استفاده کنیم.
انتخاب اینکودر مناسب می‌تواند با آگاهی از نقش انکودرها در سیستم کنترل حرکت انجام شود.

انکودر یا اینکودر (Encoder) به طور معمول جهت تشخیص و دریافت حرکت چرخشی و خطی و تبدیل آن به صورت سیگنال دیجیتال استفاده می‌گردد. در واقع روتاری انکودر (Rotary Encoder) (رمز گذار) در یک چرخش از رمزگذار، یک مقدار مشخص از پالس را فراهم می‌کند. یک انکودر (اینکودر یا رمز گذار افزایشی) عالی قادر است که در موقعیت و سرعت موتور برنامه‌های کاربردی بازخورد، که شامل برنامه‌های کاربردی سروو، سبک، صنعتی و یا سنگین استفاده شود.

نرم افزارهای تبدیل کننده (انواع اینکودر مطلق) افزایشی و اینکودر مطلق (اینکودر ابسولوت) دارای انجام وظایف مشابه، اما خروجی‌های متفاوت می‌باشد. نرم افزارهای تبدیل کننده (انواع انکودر ابسولوت) افزایشی پالس خروجی در هر زمان و تنها زمانی که شفت تبدیل شده است و یا هدف خطی به اینکودر منتقل شده است، را در خروجی نمایش می‌دهد.

همچنین اینکودر (Encoder) خطی معمولا از یک نوار رمزی و یک سنسور که مقیاس‌های موقعیت را خوانش می‌کند تشکیل شده است. انکودر (Encoder) خطی شباهت بسیاری به یک نوار اندازه گیری دارد و مقیاس‌های سنجش آن عبارتند از (پالس در هر اینچ، پالس در هر میلی متر)

اینکودرهای ابسولوت توانایی این را دارند در هر نقطه کد همان نقطه را ارسال کنند.

اهمیت انکودر در صنعت و کنترل

انکودرها به عنوان ابزاری بسیار حیاتی در صنعت و سیستم‌های کنترلی شناخته می‌شوند و نقش بسیار مهمی در بهبود عملکرد و دقت اندازه‌گیری حرکت دارند.

 1. اندازه‌گیری دقیق موقعیت: انکودر با دقت بالا و قابلیت اندازه‌گیری دقیق موقعیت و زوایا، امکان کنترل دقیق حرکات را فراهم می‌کند. این ویژگی اهمیت زیادی در صنایعی که نیاز به کنترل دقیق مکانیزم‌ها دارند، برخوردار است.
 2. افزایش دقت و سرعت: استفاده از انکودرها در سیستم‌های کنترلی، دقت و سرعت در انجام حرکات را بهبود می‌بخشد. این امکان به کنترلرها و سیستم‌های اتوماتیک کمک می‌کند تا با دقت بیشتری به دستورات ورودی پاسخ دهند.
 3. بازخورد و کنترل حلقه بسته: انکودرها به عنوان عناصر بازخوردی در سیستم‌های کنترلی عمل می‌کنند. اطلاعاتی که از طریق اینکودر به کنترلر ارائه می‌شود، امکان بهبود و تنظیم بهتر کنترل حلقه بسته را می‌دهد.
 4. کاربردهای گسترده: انکودرها در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی، رباتیک، تولید، CNC، پزشکی و غیره کاربردهای گسترده‌ای دارند. این تنوع در کاربردها نشان از اهمیت وسیع این دستگاه‌ها در زمینه های مختلف دارد.
 5. افزایش بهره‌وری و کاهش خطا: با داشتن اطلاعات دقیق از موقعیت و حرکات سیستم، انکودرها به کنترل سیستم‌ها کمک می‌کنند تا خطاها کاهش یابند و بهره‌وری کلی سیستم افزایش پیدا کند.

بنابراین، انکودرها به عنوان یکی از عناصر اساسی در سیستم‌های کنترلی، نقش بسیار حیاتی در بهبود کارایی و دقت سیستم‌ها و ماشین‌آلات دارند.

نحوه عملکرد انکودر چگونه است؟

هرکدام یک از انواع انکودرها با توجه به نقشی که در صنایع مختلف ایفا می‌کنند، دارای عملکرد و مزایا و معایب متفاوتی می‌باشند. در ادامه به بررسی مجزا هر انکودر می‌پردازیم.

انواع خروجی‌های انکودر

انواع خروجی‌های انکودر

3 نوع خروجی انکودر برای انکودرهای افزایشی وجود دارد:

 • خروجی انکودر کلکتور باز (open-collector)
 • خروجی انکودر کش واکنشی (push-pull)
 • خروجی انکودر لاین درایور تفاضلی

برای انکودرهای ابسولوت 4 گزینه اصلی خروجی وجود دارد:

 • خروجی موازی
 • خروجی سریال (اینترفیس‌های نقطه به نقطه مانند SSI و BiSS)
 • پروتکل‌های فیلدباس مانند دیوایس‌نت و CanOpen
 • پروتکل‌های مبتنی بر شبکه اترنت (مانند EtherNet/IP، پروفی‌نت، اترکت)

تفاوت انکودر با دیکودر

دیکودر مداری است که به منظور تبدیل یک کد به مجموعه‌ای از سیگنال‌ها استفاده می‌شود. عمدتاً دیکودرها معکوس کار انکودرها فعالیت می کنند. این بدان معناست که از یک ورودی کد شده، خروجی را بازیابی می‌کنند. دیکودرها بسیار ساده طراحی شده‌اند و معمولاً یک به یک با انکودرها درارتباط می باشد. در حوزه مدارهای منطقی، دیکودرها وظیفه ترجمه کدهای ورودی را به یک مجموعه سیگنال مناسب بر عهده دارند. برخی از تفاوت های انکودر با دیکورد شامل؛

 • انکودر تبدیل اطلاعات به یک فرمت یا کد دیگر است، در حالی که دیکودر کدهای ورودی را بازیابی و ترجمه می‌کند.
 • انکودر در تولید یک خروجی متناظر یا متفاوت با ورودی فعالیت می کند، در حالی که دیکودر وظیفه بازیابی اطلاعات از یک کد ورودی را برعهده دارد.
 • انکودرها بالعکس دیکودرها به عنوان ورودی یک مجموعه اطلاعات یا سیگنال را می‌پذیرند و به یک کد یا فرمت خروجی تبدیل می‌کنند.
 • هر انکودر ممکن است از فناوری‌های مختلفی مانند نوری، مغناطیسی یا مکانیکی استفاده کند. در حالی که دیکودرها اغلب ساختار ساده‌تری دارند.

این دو واحد مهم در علوم کامپیوتر، الکترونیک، و ارتباطات برای ترجمه و ارتباط داده‌ها از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشند.

کاربرد انکودر

کاربرد انکودر

در نحوه انتخاب انکودر و نحوه استفاده از انواع انکودر به راه اندازی شفت انکودر و انکودر هالو شفت نیز باید توجه فراوان نمود. زیرا در صورت بسته نشدن صحیح انکودر در موتور که از آن با عنوان انکودر موتور یاد می‌شود و یا در انواع دستگاه‌های صنعتی، کارکرد انکودر خریداری شده با مشکل مواجه می‌گردد و نمی‌توان نتیجه مطلوبی را از آن گرفت. همچنین در نحوه انتخاب انکودر باید پالس و قابل پروگرام بودن و ولتاژ انکودر مورد نیاز و برند آن را در نظر گرفت.

انکودر را می‌توان در موارد زیر به کار برد:

 • انکودر موتور 
 • انکودر cnc
 • کارخانجات فولاد
 • کارخانجات سیمان
 • دستگاه‌های CNC
 • دستگاه‌های نساجی
 • دستگاه‌های برش چوب
 • دستگاه‌های تولید کاشی و سرامیک

انکودر cnc

انکودر ماشین الات cnc جهت برش و حک و خم فلزات مختلف به کار میرود که به انکودر cnc معروف است.

انکودر آسانسور

انکودر آسانسور قطعه‌ای بسیار کاربردی در صنعت می‌باشد که در دسته سنسورهای فیدبک قرار می‌گیرد. به لحاظ لغوی انکودر معانی گسترده‌ای دارد اما رایج‌ترین تعریف آن را می‌توان این گونه در نظر گرفت، انکودر آسانسور به معنی کدگذار می‌باشد که مختصات صفحه گردان یا خطی خود را کدگذاری کرده و آن را به صورت الکتریکی به کنترلرِ مربوطه ارسال می‌نماید.

برای اندازه‌گیری میزان چرخش موتور از انکودر موتور آسانسور استفاده می‌شود. استفاده از این قطعه به ما شتاب، جابجایی، تعیین زاویه چرخش و سرعت مناسب را ارائه خواهد داد.
انکودر موتور آسانسور با ارسال اطلاعات میزان چرخش موتور به تابلو فرمان به صورت لحظه‌ای کمک کرده تا با ارائه بهترین فرکانس بتوان یک حرکت روان و نرم به موتور القا شود.
انکودر موتور آسانسور از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. از مهمترین قسمت‌های انکودر موتور آسانسور می‌توان به شفت انکودر، گیرنده نوری، خروجی الکتریکی، فرستنده نوری، صفحه مدور شیشه‌ای و مدار واسطه اشاره کرد. توجه داشته باشید که مدار فرستنده‌های نوری را به سطح ولتاژ مورد نیاز و استاندارد صنعتی تبدیل خواهد کرد.

انکودر مطلق آسانسور

دسته‌ای دیگر از انکودرها به عنوان انکودر مطلق آسانسور شناخته می‌شوند. این نوع از انکودرها که دارای یک صفحه شفاف هستند از وجود چند فرستنده و گیرنده بهره می‌برند. در این انکودر قسمت‌هایی به صورت سیاه شده وجود خواهد داشت. گیرنده‌ها در انکودر مطلق آسانسور به گونه‌ای عمل می‌کنند که در لحظاتی صفر و در لحظاتی یک را نشان خواهند داد. برای تعیین زاویه بین ۰ تا ۳۶۰ درجه با استفاده از صفر و یک زاویه را محاسبه می‌کنند.
استفاده از انکودر ابسولوت آسانسور نسبت به انکودر افزایشی آسانسور دارای مزایای بیشتری خواهد بود.

به طور مثال می‌توان بزرگترین اشکال انکودر افزایشی آسانسور را ذخیره شمارش پالس‌ها در یک میانگیر یا شمارنده خارجی بیان کرد. هنگامی که در سیستم برق دچار اختلال شویم با کم شدن قدرت، انکودر قادر نخواهد بود که موقعیت صحیح خود را نشان دهد. با این وجود استفاده از انکودر مطلق آسانسور می‌تواند مشکلات این حوزه را برطرف کند.

انکودر نسبی آسانسور

انکودر نسبی آسانسور، موقعیت نسبی چرخ دنده را نسبت به موقعیت اولیه با استفاده از گیرنده و فرستنده که در دو سمت دیسک شیاردار قرار دارند اندازه گیری می‌کند. توجه داشته باشید که با استفاده از این انکودر نمی‌توان جهت چرخش را مشخص کرد.

انکودر افزایشی آسانسور

هنگامی که در واحد زمان نیاز به محاسبه تعداد دور داشته باشیم از این نوع انکودر استفاده می‌کنیم. در ساختمان این نوع انکودر در دو طرف چرخ شیاردار استفاده از گیرنده مادون قرمز و یک فرستنده در فاصله‌های معین موجب بهبود عملکرد انکودر افزایشی آسانسور خواهد شد. همچنین به این تجهیز الکتریکی می‌توان جهت چرخش را مشخص کرد.

ویدیو زیر تست انکودر بر روی موتور را نمایش میدهد.

تعمیر انکودر

پیمان الکتریک تامین کننده انواع انکودرهای ایتالیایی و آلمانی در ایران می‌باشد و قابلیت تامین انواع انکودر و تعمیرات تخصصی انکودر با برندهای انکودر هوهنر Hohner، انکودر هنگستلر Hengstler، انکودر بامر Baumer، انکودر کوبلر Kubler، انکودر هایدن هاین Heidenhain، انکودر تاماگاوا Tamagawa، انکودر الترا Eltra، انکودر Balluff، انکودر Barrafaldi، انکودر BEI، انکودر Bosch Rexroth، انکودر Accu Coder، انکودر Dynapar، انکودر Fanuc، انکودر Hubner Berlin، انکودر Leine Linde، انکودر Lika، انکودر Nemicon، انکودر Siemens، انکودر Pepperl + Fuchs و …. را دارد. پیمان الکتریک با دارا بودن تیم مجرب و دستگاه‌های پیشرفته جهت تست انواع انکودر قابلیت تعمیر انواع انکودر را دارا می‌باشد.

در تعمیرات انکودر باید به تعمیرکار انکودر توجه نمود چرا که این فرد باید از دانش کافی نسبت به تعمیر انکودر مورد نظر و بسته به نوع انکودری encoder که نیاز به تعمیر دارد، برخوردار باشد.

خرید انکودر

برای خرید انکودر با برندها و پالس های مختلف با کارشناسان پیمان الکتریک در اراتباط باشید.

قیمت انکودر

قیمت انکودر به برند ، کشور سازنده ، کیفیت و پالس آن بستگی دارد.

02133993009  /  02133930243  /  09127701494

برای خرید اینکودر با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

33992998 21 0098
33993009 21 0098

واتس آپ: 09127701494

سوالات متداول

از دلایل خرابی انکودر می‌توان به:

 • ضربه خوردن دستگاه
 • شکستن سوکت
 • زمان استفاده طولانی
 • کوپل نشدن دستگاه به درایو

با توجه به تنوع بسیار زیاد انکودرهای آسانسور که می‌توانند در برند و مدل های مختلفی باشند. انکودرهای شرکت هوهنر توانایی رفع این نیاز را دارد، در نتیجه پیشنهاد پیمان الکتریک به شما انکودر هوهنر می‌باشد.

بهترین انکودرهای موجود در بازار ایران و بازارهای جهانی، انکودر هوهنر می‌باشد که نیاز به سخت افزار ندارد و دارای نرم افزار رایگان می‌باشد که می‌توانید از طریق وبسایت پیمان الکتریک یا وبسایت رسمی هوهنر دانلود نمایید که موجب آسانی و سهولت دسترسی برای کاربران می‌باشد.