چوک فیلتر چیست؟ (Choke Filter)

این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)
چوک فیلتر چیست؟ (Choke Filter) - 3.3 out of 5 based on 7 votes

از راکتور(چوک) جهت کاهش هارمونیک های جریان تولیدی در ورودی اینورتر توسط مدار یکسو ساز استفاده می شود. از مزایای استفاده از راکتور ورودی کاهش هارمونیکهای بالا و بهبود اعوجاج در خطوط برق و از بین بردن موجهای پالس در ورودی اینورتر و حفاظت از ورودی اینورتر را می تان نام برد. در راکتور (چوک) به اندازه 2% الی 4% افت ولتاژ وجود دارد که اگر افت ولتاژ بیشتر از این مقدار باشد باعث کاهش گشتاور می شود.
در الکترونیک ، چوک( Choke Filter) یک عنصر القایی است که برای مسدود کردن جریان با فرکانس AC در هنگام عبور جریان DC در یک مدار الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. چوک معمولا از یک سیم پیچ عایق که بر روی یک هسته مغناطیسی پیچیده شده است تشکیل می شود. برخی از انواع چوک ها دارای یک مهره ی دایره شکل از جنس اکسید آهن می باشند. مقاومت ظاهری چوک همراه با فرکانس افزایش می یابد. در هنگام مقاومت الکتریکی پایین ، هر دو فرکانس AC و DC از آن عبور می کنند اما این توانایی را نیز دارند که عبور فرکانس AC را محدود نمایند. در حقیقت عبارت چوک یا مسدود کننده هنگامی استقاده می شود که یک واسطه القایی برای مسدود کردن یا تجزیه فرکانس های بالاتر استفاده می گردد.
چوک سه فازبرای فیلترینگ هارمونیک در بانکهای خازنی جهت جلوگیری از رزونانس و ترکیدگی خازن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

چوک فیلتر

چوک ها به دو دسته تقسیم می شوند: چوک های فرکانس صوتی (AFC) ، طراحی شده برای جلوگیری از فرکانس های صوتی و جریان برق در حالیکه به فرکانس DC اجازه عبور می دهند و چوک های فرکانس های رادیویی (RFC) طراحی شده برای جلوگیری از عبور فرکانس های رادیویی در حالیکه به فرکانس های صوتی و جریان DC اجازه عبور می دهند.
رایج ترین مدل چوک، که در آن دو سیم پیچ بر روی یک تک هسته قرار دارند می باشد، این نوع از چوک برای پیشگیری از تداخل الکترومغناطیسی (EMI) و تداخل فرکانس رادیویی (RFI) از خطوط برق قدرت و برای پیشگیری از خراب شدن تجهیزات الکترونیکی مفید می باشد.

مشاهده لیست محصولات نویز فیلتر

خواندن 3862 دفعه

تماس با ما

واحد فروش:
33999193 21 0098
33993055 21 0098
واحد حسابداری:
33992998 21 0098
واحد بازرگانی:
33993009 21 0098
فکس:
36057593 21 0098
پست الکترونیک:
info@peymanelc.com

دفتر مرکزی:
تهران، لاله زار جنوبی، کوچه بوشهری ، مجتمع تجاری تهران الکتریک، طبقه اول واحد 203