فیوز حرارتی یا ترمو فیوز چیست ؟

فیوز حرارتی (thermal fuse)، وسیله ایمنی الکتریکی است که جریان الکتریکی را هنگام گرم شدن در دمای خاص قطع می کند اما اساس کار آن بر طبق فیوز معمولی می باشد با این تفاوت که فیوز معمولی در صورت اضافه جریان ، مدار را قطع می کنند . این وسیله ممکن است برای استفاده یک بار باشد یا ممکن است به صورت دستی یا خودکار، تنظیم مجدد شود.

 مدار فیوز حرارتی

فیوز حرارتی (thermal fuse) ، قطعه‌ای است که از فیوز یک بار مصرف استفاده می کند. برخلاف سوئیچ حرارتی که ممکن است هنگام افت دما به طور خودکار تنظیم مجدد شود ، فیوز حرارتی یا ترمو فیوز بیشتر شبیه یک فیوز الکتریکی است، یک وسیله یکبار مصرف که امکان تنظیم مجدد ندارد و در صورت عدم موفقیت یا اشکال جایگزین می شود. از فیوزهای حرارتی (ترمو فیوز) برای گرم شدن  بیش از حد دستگاه که به طور نادر اتفاق می افتد ، مانند وسیله خرابی که نیاز به تعمیر دارد (در این حالت می توان فیوز را جایگزین آن کرد) یا جایگزینی که در پایان عمر فیوز اتفاق می افتد، استفاده می شود.

انواع فیوز حرارتی (ترمو فیوز):

  • فیوز حرارتی Radial
  • فیوز حرارتی Axial

کاربرد فیوز حرارتی :

این تجهیز الکتریکی در بخارشوی ، چای ساز ، موتور، گرم کننده ، توستر، اتو و انواع لوازم ها از این قبیل  کاربرد دارد.

فیوز حرارتی

ساختار فیوز حرارتی :

این قطعه الکتریکی از از یک نوع آلیاژ اکسید شده در محل اتصال سیم رابط خود ساخته شده که باعث افزایش اطمینان در صحیح کار کردن فیوز می شود. این آلیاژ ها با سیم های سربی پوشیده شده که در هنگام بالا رفتن دما ، سیم ها و تیغه حرارتی ذوب شده و باعث قطع جریان الکتریکی می شود.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.