مقالات

نویز فیلتر چیست؟

فیلتر (EMI FILTER),EMI و یا نویز فیلتر ، یک دستگاه رابط الکترومغناطیسی است که به منظور از بین بردن تداخل درون خطوط سیگنال یا خطوط قدرت بکار می رود. فیلتر EMI تداخل سیگنال که توسط خود دستگاه یا عوامل بیرونی ایجاد می شود را از بین می برد و به ایمنی دستگاه در برابر سیگنال های الکترو مغناطیسی کمک می نماید.
بسیلری از دستگاه های الکترونیکی دارای نویز فیلتر (NOISE FILTER) می باشند که یا به طورت یک دستگاه جداگانه و یا به صورت تعبیه شده در مدار مورد استفاده قرار میگیرد. کار کرد آن به این صورت است که فرکانس های الکترونیکی را که ممکن است با دستگاه های دیگر تداخل پیدا کند را کاهش می دهد.

توضیحی دیگر از این دستگاه عبارتست از :

فیلتر نویز (Noise Filter) دستگاهی است که برای حذف نویز با فرکانس بالا استفاده می شود. نویز با فرکانس بالا از اینورتر که دستگاه تبدیل برق تجهیزات است ایجاد می شود و باعث اختلال در عملکرد و خرابی ارتباط دستگاه الکترونیکی منبع، دستگاه های الکترونیکی جانبی و غیره می شود.

جهت دریافت توضیحات بیشتر ، از پادکست زیر استفاده کنید.

نویز فیلتر tdk

EMI یا تداخل الکترو مغناطیسی به عنوان سیگنال های الکترونیکی ناخواسته ای شناخته شده اند که از طرق مختلف ( به عنوان مثال از منبع تغذیه) تولید می شوند و در سیستم انتشار می یابند. منبع تغذیه ولتاژ ورودی را به ولتاژ تنظیم شده DC تبدیل می کند و باعث کارکرد قطعات الکترونیکی دستگاه می گردد.این تبدیل ولتاژ در فرکانس های بالا از چند کیلوهرتز تا چند مگا هرتز انجام می گیرد. روشنایی LED، کامپیوتر، درایور موتور، رله DC و شارژر باتری همه برای عملکرد خود به منبع تغذیه نیاز دارند. یک فیلتر EMI یا نویز فیلتر که برای منبع تغذیه مورد استفاده قرار می گیرد از چند القاگر و خازن تشکیل شده است که برای تشکیل مدار LC به یکدیگر متصل می گردند.

نحوه عملکرد نویز گیر برق شهر 

القاگر به ولتاژ DC جریان های با فرکانس پایین اجازه عبور می دهد و در عین حال جریان های ناخواسته و جریان های با فرکانس بالا و مضر را مسدود می نماید.خازن به کار رفته در نویز فیلتر یک مسیر با امپدانس پایین ایجاد می نماید و از ورود جریان های با فرکانس بالا به ورودی نویز فیلتر جلوگیری می کند و این جریان ها را یا مجدداً به منبع تغذیع بر می گرداند و یا از طریق اتصال به زمین منتقل می نماید.

نویز فیلتر می بایست علاوه بر کنترل نویز در سیستم الکترونیکی دارای استاندارد های ایمنی نیز باشد. درجه حرارت القاگر، حداقل فواصل الکتریکی میان خطوط، سیستم خنثی گر و سیستم زمین می بایس کنترل شوند و از استاندارد مناسبی برخوردار باشند. این امر خطر آتش سوزی و برق گرفتگی را کاهش میدهد. خازن ها نیز بسته به نوع قرار گرفتنشان در مدار به طور جداگانه گواهی ایمنی می گردند.

انواع مختلفی از فیلتر EMI وجود دارد که بر اساس نوع ، ابعاد ، آمپدانس، حداکثر مقاومت DC، ظرفیت خازنی و ظرفیت جریان طبقه بندی می شوند.
مقادیر کلی برای ظرفیت خازنی در نویز فیلتر عبارتند از: 100 PF، 470 PF، 1 NF، 2.2 nF و 22 .همچنین نویز گیر برق شهر با ظرفیت خازنی تا 27 μF نیز وجود دارد.

هنگامی که نویز فیلتر TDK در ورودی تغذیه یک دستگاه قرار داده میشود، تمامی نویزهای الکترومغناطیس را که از طریق سیمهای تغذیه ورودی به سمت دستگاه در حرکت می‌باشند، از بین میبرد.

نویز فیلتر تک فاز جهت اصلاح نویز های emi در مدارات و خطوط انتقال برق تک فاز با ولتاژ ورودی 220 ولت و فرکانس 50 تا 60 هرتز مورد استفاده قرار می گیرد.

کاهش نویز یک عملکرد رایج در پردازش تصویر دیجیتال یا نویزهای ایجاد شده در هنگام کار کردن یک دستگاه است. دقیقا زمانی که شما سعی می کنید تا تغییرات ناخواسته یا تصادفی در مقادیر پیکسل را از یک تصویر حذف کنید یا زمانیکه در عملکرد یک دستگاه نویزی ایجاد شده و کار را مختل کرده است. نویز می تواند کیفیت عملکرد سیستم را کاهش داده و بر سودمندی آن برای حصول نتیجه تأثیر بگذارد.

برخی از کاربرد های نویز فیلتر یا فیلتر نویز گیر برق عبارتند از:
• خطوط داده
• خطوط تغذیه ثانویه برای تجهیزات ارتباطی دیجیتال ،صوتی و تصویری .
• مادربردهای کامپیوتر
• USB HUB
• چاپگر
• درایوهای دیسک سخت
• CD و DVD رام
• آداپتور AC
• دستگاه های الکترونیکی پخش موسیقی

لیست محصولات نویز فیلتر پیمان الکتریک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *