وبلاگ

انکودر چیست؟ | خرید و فروش اینترنتی انکودر موتور

انکودر موتور یا اینکودر چیست؟

برای تعریف انکودر بهترین توضیحی که به ذهن می‌رسد این است که :

اینکودر وسیله‌ای است که جهت خروجی در پالس استفاده می‌شود و برای اندازه گیری جابه‌جایی از یک نقطه به نقطه‌ی دیگر این نوع اینکودر در سایزها و ابعاد مختلف با دقت‌هایی متفاوت ساخته می‌شود.

روتاری انکودر‌ ها حرکت دورانی یا خطی را به سیگنال دیجیتالی ۰ یا ۱ تبدیل می‌کنند. (بعضی از انکودرها خروجی آنالوگ ۰ تا ۱۰ ولت و یا ۴ تا ۲۰ میلی آمپر دارند.) انکودرها به انواع انکودر نوری و انکودر مغناطیسی، انکودر خطی (Line encoder)، انکودر مطلق، روتاری اینکودر افزایشی، اینکودر دوار (Rotary encoder) و انکودر خازنی تقسیم بندی می‌شوند.

برترین تولیدکننده این انکودرها در کشورهای آلمان و اسپانیا (HOHNER) هستند.

فهرست:

در این بخش فهرستی از موارد ذکر شده در این مقاله را جهت سهولت شما خوانندگان عزیز قرار داده ایم. امیداواریم که مفید واقع گردد.

در دنیای امروزه نیز خرید و فروش اینترنتی محصولات بسیار با اهمیت است. از این رو پیمان الکتریک این خدمات را به مشتریان گرامی ارائه می‌دهد.

 برای خرید انکودر تماس بگیرید.
33992998 21 0098

برترین تولیدکننده این انکودرها در کشورهای آلمان و اسپانیا (HOHNER) هستند.
اینکودر وسیله‌ای است برای اندازه گیری جابه‌جایی از یک نقطه به نقطه‌ی دیگر

در ادامه به توضیحاتی درباره برخی از انکودر ها می پردازیم.

روتاری انکودر خازنی

روتاری انکودرهای خازنی نسبت به دو مدل قبلی در دنیای صنعت تازه وارد محسوب می شوند. انکودرهای خازنی از نظر نیرومندی مانند مدل‌های مغناطیسی هستند ولی قدرت تفکیک پذیری انکودرهای نوری از روتاری انکودرهای خازنی بالاتر است. البته انکودرهای خازنی بدون توجه به نوع تکنولوژی مورد استفاده قابلیت تشخیص حرکت و تبدیل آن به سیگنال‌های استاندارد رایج در صنعت را دارا هستند.

اما با این وجود روتاری اینکودر افزایشی نسبت به این اینکودرها بیشترین کاربرد را دارند مخصوصا اگر قابل برنامه ریزی باشند. زیرا این روتاری اینکودرها خروجی پالس را با دقت بیشتری ارائه می دهند.

روتاری انکودر مغناطیسی

انکودرهای مغناطیسی با وجود اینکه از انکودرهای نوری مقاوم ترند و اغلب در محیط‌های در معرض آلودگی، بخار، لرزش و سایر انواع تداخل‌های محیطی استفاده می‌شوند اما با این حال  قدرت تفکیک resolution یا دقت انکودرهای نوری بالاتر می‌باشد. در انکودر مغناطیسی شیارهای شفافی که در اینکودر نوری داشتیم، اینبار قابل تشخیص با سنسور مغناطیسی هستند و دوران آن‌ها و رد شدن مرتب آن‌ها از کنار سنسور امکان سنجش به ما می‌دهد.

انکودر خطی

به انکودرهای خطی ” خط کش دیجیتال ” نیز گفته می‌شود. در این جا بیشتر تمرکزمان روی انکودرهای دورانی است که البته انکودرهای خطی کانسپت عملکردی (نه کاربردی) بسیار مشابه با انکودرهای دورانی دارند.

انکودر موتور 

انکودر موتور به یک روتاری انکودر گفته می‌شود که می‌تواند به موتور الکتریکی وصل شده و یک خروجی یا یک سیگنال جهت مشخص کردن جهت و یا سرعت و یا موقعیت شفت روتاری انکودری را که بر روی موتور قرار دارد، فراهم کند. 

روتاری انکودرهای خازنی نسبت به دو مدل قبلی در دنیای صنعت تازه وارد محسوب می شوند.

ساختار انکودر چیست و عملکرد آن به چه صورت است؟

انکودرها در ماشین آلات برای بازخورد و کنترل حرکت استفاده می‌شوند. به بیان ساده تر، انکودر یک وسیله سنجش است که بازخورد را ارائه می‌دهد. انکودر حرکت مکانیکی را به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کند که توسط یک نوع دستگاه کنترل در سیستم کنترل حرکت مانند یک پیشخوان یا PLC قابل خواندن است. اینکودر یک سیگنال بازخورد ارسال می‌کند که می‌تواند برای تعیین موقعیت، تعداد، سرعت یا جهت مورد استفاده قرار گیرد. دستگاه کنترل می‌تواند از این اطلاعات برای ارسال دستورالعمل برای یک عملکرد خاص استفاده کند.

 

 

خرید انکودر 

جهت خرید انکودر باید اطلاعاتی از قبیل خروجی پالس و نوع تغذیه HTL یا TTL بودن اینکودر و اطلاعات فنی از این موارد را اعلام کرده تا بتوان بهترین روتاری انکودر مناسب را به خریدار پیشنهاد داد تا نیاز او را برطرف نماید. خرید انکودر می‌تواند به صورت حضوری بوده و یا مشخصات فنی خود را می‌توانید از طریق واتساپ برای سهولت در خرید، ارسال نموده تا توسط کارشناسان ما مشاهده گردد. قبل از خرید روتاری اینکودر باید از کارشناسان ما مشاوره گرفته و به کارشناسان اطلاع دهید که می‌خواهید نوع اینکودر درخواستی شما از نوع ضد انفجار، افزایشی و یا موارد دیگر باشد.

انکودرها در ماشین آلات برای بازخورد و کنترل حرکت استفاده می‌شوند.

قیمت انکودر

قیمت انکودر بستگی به خروجی پالس انکودر و اینکه اینکودر از نوع مدباس یا پروفی باس باشد، دارد. همچنین مواردی از قبیل برند و کشور سازنده انکودر نیز در قیمت محصول تاثیر دارد. قبیل از هر چیز برای خرید و قیمت کالا باید در مرحله اول به کیفیت محصول دقت نمود و در مرحله دوم قیمت را مدنظر قرار داد زیرا ممکن است انکودری با قیمت و کیفیت پایین، باعث خرابی در دستگاه‌ها و توقف خط تولید گردد. بنابراین کیفیت محصول در درجه اول از با اهمیت‌ترین موارد است.

فروشگاه پیمان الکتریک انواع انکودر هوهنر Hohner از نوع افزایشی قابل پروگرام بدون نیاز به سخت افزار را ارائه می‌دهد.

در ادامه مقاله به کاربردهای انکودر هوهنر Hohner می پردازیم.

کاربرد انکودر هوهنر Hohner Encoder:

به طور مثال:

 در برنامه برش به طول، اینکودر هوهنر با چرخ اندازه گیری به دستگاه کنترل می‌گوید که چه مقدار مواد استفاده شده است، بنابراین دستگاه کنترل می‌داند چه موقع برش دهد.

 • در رصدخانه، انکودرها با ارائه بازخورد موقعیت یابی، به محرک‌ها می‌گویند که یک آینه متحرک در چه موقعیتی قرار دارد.
 • در جک‌های بلندکننده راه آهن، بازخورد دقیق حرکت توسط انکودرها ارائه می‌شود، بنابراین جک‌ها به صورت یکنواخت بلند می‌شوند.
 • در یک سیستم کاربردی برچسب سروو دقیق، از سیگنال رمزگذار توسط PLC برای کنترل زمان و سرعت چرخش استفاده می‌شود.
 • در یک برنامه چاپ، بازخورد از رمزگذار یا انکودر هوهنر یک سر چاپ را فعال می‌کند تا در یک مکان خاص، علامت ایجاد کند.
در یک برنامه چاپ، بازخورد از رمزگذار یا انکودر هوهنر یک سر چاپ را فعال می‌کند تا در یک مکان خاص، علامت ایجاد کند.

با یک جرثقیل بزرگ، انکودرهای سوار شده بر روی شفت موتور بازخورد موقعیت یابی را ارائه می‌دهند. بنابراین جرثقیل می‌داند چه موقع بار را بلند کرده یا آزاد کند.

 • اینکودر، در برنامه‌ای که بطری‌ها در یک دستگاه پر کننده در کارخانه، پر می‌شوند، بازخورد وضعیت دستگاه‌های پر کننده را می‌گوید.
قیمت انکودر بستگی به خروجی پالس انکودر و اینکه انکودر از نوع مدباس یا پروفی باس باشد، دارد.
 • هنگامی که آسانسور به سطح زمین رسیده است، انکودر وضعیت صحیح آن را به کنترلر می‌گوید. یعنی بازخورد حرکت اینکودر به کنترلر آسانسور تضمین می‌کند که درهای آسانسور مناسب با کف زمین باز شوند. بدون اینکودر یا رمزگذار، ممکن است شما خود را در حال صعود از داخل یا خارج از آسانسور بدانید، نه اینکه فقط به راحتی در طبقه هم کف باشید.
 • در خطوط مونتاژ خودکار، اینکودر بازخورد حرکت را به ربات‌ها می‌دهد. در خط مونتاژ خودرو، ممکن است که این وسیله به معنای اطمینان از داشتن بازوهای جوشکاری روباتیک از اطلاعات صحیح برای جوشکاری در مکان‌های صحیح باشد.

مقاله دیگری از انکودر و کاربرد آن را از لینک مقابلش مشاهده کنید.

بنابراین در هر برنامه استفاده کننده از اینکودر، فرایند عملکرد یکسان است: ابتدا یک شمارش توسط اینکودر انجام می‌شود و به کنترلر ارسال می‌شود و سپس یک سیگنال برای انجام یک عملکرد خاص به دستگاه می‌فرستد.

انکودر یک وسیله سنجش است که بازخورد را ارائه می‌دهد

طرز کار انکودر هوهنر Hohner:

انکودرها از انواع مختلف فن‌آوری برای ایجاد سیگنال استفاده می کنند، از جمله: مکانیکی، مغناطیسی، مقاومت و نوری که رایج‌ترین فناوری‌ها می‌باشند. در سنجش نوری، اینکودر هوهنر Hohner بر اساس قطع نور، بازخورد ارائه می‌دهد.

پرتوی نوری که از یک LED ساطع می‌شود از طریق کد دیسک عبور می‌کند، که با خطوط مات (دقیقاً مانند پره‌های چرخ دوچرخه) الگو شده است. با چرخش شافت رمزگذار، پرتوی نوری از LED توسط خطوط مات در Code Disk قبل از برداشت توسط مجمع آشکارساز قطع می‌شود. این سیگنال پالس را تولید می‌کند: light = روشن؛ بدون نور = سیگنال خاموش. بنابراین این سیگنال‌ها به پیشخوان یا کنترل کننده ارسال می‌شود که در این صورت سیگنال برای تولید عملکرد مورد نظر ارسال می‌شود.

ولتاژ خروجی انکودرها به دو صورت هستند که یا به صورت 5 ولت می باشند که در واقع TTL  محسوب می شوند و یا 24 ولت هستند که HTL  محسوب می گردند

ولتاژ خروجی انکودر:

ولتاژ خروجی انکودرها به دو صورت هستند که یا به صورت 5 ولت می‌باشند که در واقع TTL محسوب می‌شوند و یا 24 ولت هستند که HTL محسوب می‌گردند یا به عنوان منبع تغذیه نیز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

تفاوت بین انکودرهای مطلق و افزایشی چیست؟

انکودرها ممکن است سیگنال‌های افزایشی یا مطلق تولید کنند. سیگنال‌های افزایشی موقعیت خاصی را نشان نمی‌دهند، و تنها تغییر موقعیت را نمایش می‌دهند. از طرف دیگر اینکودر مطلق برای هر موقعیت از “کلمه” متفاوتی استفاده می‌کند، بدین معنی که اینکودر مطلق هم نشانگر تغییر موقعیت و هم نشان دهنده موقعیت مطلق رمزگذار یا اینکودر است.

انکودرها ممکن است سیگنال‌های افزایشی یا مطلق تولید کنند.

انواع انکودر یا رمزگذار :

اینکودر خطی (linear encoder)

طریقه ی کارکرد این اینکودر به این صورت می‌باشد که جهت اندازه گیری طول و عرض مشخص به حول یک محور به صورت دوار می‌باشد. همچنین اینکودرهای خطی جهت اندازه‌گیری جهت خطی استفاده می‌شود انکودر‌های خطی در انواع نوری مغناطیسی و مقاومتی یا همان پتانسیومتر مشهور می‌باشد انکودرهای خطی مقاومتی و مغناطیسی این امکان را به ما می‌دهند تا بتوانیم خروجی آنالوگ را از آن‌ها بگیریم و اینکودرهای خطی نوری خروجی دیجیتال را به ما ارائه می‌دهند.

لازم به ذکر است که بهترین کد جایگزین و قابل ارائه برای جایگزین اینکودر 66-14121-1024 UC00 هوهنر Hohner، اینکودر 1XP8001 زیمنس Siemens می‌باشد.

ینکودرهای خطی جهت اندازه‌گیری جهت خطی استفاده می‌شود

حتما بخوانید: خرید انکودر (Encoder)

 انکودر Incremental | انکودر Push Pull

یک انکودر افزایشی (incremental encoder) برای هر مرحله بالاتر در چرخش خود، پالس تولید می‌کند. اگرچه اینکودر افزایشی از موقعیت مطلق خارج نمی‌شود، اما می‌تواند وضوح بالایی را با قیمت قابل قبولی ارائه دهد. به عنوان مثال، یک انکودر incremental با یک مسیر تک کد، که به آن اینکودر یا رمزگذار تاکسومتر گفته می‌شود، سیگنال پالسی تولید می‌کند که فرکانس آن نشان دهنده سرعت جابجایی است. با این حال، خروجی اینکودر یا رمزگذار تک کانال، نشانگر جهت نیست. برای تعیین جهت، یک اینکودر incremental یا رمزگذار دو کانال یا چهارگوشه از دو ردیاب و دو مسیر کد استفاده می‌کند.

انکودر push pull نیز یک اینکودر افزایشی که نوع آن HTL است. اینکودر افزایش نوع TTL دارای ولتاژ خروجی 5 ولت و اینکودر push pull نوع HTL دارای ولتاژ خروجی 24 ولت می‌باشد.

انکودر دوار (Rotary Encoder)

اینکودر دوار به دو دسته‌ی شفت‌دار و هالوشفت تقسیم می‌شوند که خروجی آن‌ها می‌تواند به شکلهای سوکتی و کابلی در بازار یافت شود.

طریقه کارکرد اینکودر دوار (Rotary Encoder)

این نوع انکودرها به صورت الکترومکانیکی که موقعیت و زاویه‌ی یک شافت را به یک کد آنالوگ و دیجیتال تبدیل می‌کند این نوع اینکودرها از یک جفت فرستنده و گیرنده به یک دیسک مدرج به صورت سیاه و سفید یا صفر و یک استفاده می‌شود. که این صفحه اغلب به صورت شیشه‌ای یا آینه‌ای می‌باشد. (که یکی از دلایل صدمه دیدن این نوع صفحه به علت ضربات ناگهانی وارد شده به انکدر ترک‌های بسیار زیادی بر روی این نوع صفحه ایجاد می‌شود که باعث اختلال در خروجی می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انکدر دوار، مقاله روتاری انکودر چیست؟ را مطالعه نمایید.

این نوع انکودرها به صورت الکترومکانیکی که موقعیت و زاویه‌ی یک شافت را به یک کد آنالوگ و دیجیتال تبدیل می‌کند

همچنین در هنگام چرخش شافت دیسک مدرج همراه با شافت موتور می‌چرخد و به این ترتیب سیگنال یا پیغامی از سمت فرستنده به گیرنده ارسال می‌شود و به این صورت در خروجی گیرنده می‌تواند از پالس‌های 0 و 1 به صورت منطقی (logical) دریافت نماید. هرچه تعداد نقاط سیاه و سفید روی صفحه‌ی دیسک مدرج شده اینکودر بیشتر باشد تعداد این 0 و 1 ها در یک دور به 360 درجه می‌رسد و این باعث دقت اندازه گیری بیشتر خواهد بود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اینکودر، مقاله کاربرد اینکودر را مطالعه نمایید.

جهت انتخاب یک اینکودر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 1. درجه حفاظت یا همان ip (ip54، ip60 ،ip65 ، ip67)
 2. قابلیت تنظیم درجه پالس از 90 تا 180 درجه
 3. تحمل رنج دام جهت کارکرد در محیط‌های مختلف از °40- تا °100
 4. دقت در سرعت بالای چرخش (rpm)
 5. استاندارهای اروپایی و امریکایی از قبیل (ul,vde,CE,CSA)
 6. ویبریشن پروف (VIBRATION PROOF) یا شوک‌های الکتریکی در محیط

اینکودرهای مطلق (ABSOLUTE ENCODER) ابسولوت انکودر

این نوع اینکودرها دارای چندین گروه از قطعات به شکل دایره‌های متحد در مرکز از نقطه‌ی شروع در مرکز دیسک انکدر چرخشی استفاده می‌شود چنانچه حلقه به سوی محیط دایره رود هر یک از آن‌ها دو برابر قطعه نسبت به حلقه‌ی قبلی و داخل‌تر خواهد آمد. اولین حلقه‌ای که در داخلی ترین از حلقه‌ها می‌باشد یک قسمت بسیار شفاف و صاف و در قسمت دیگر به صورت تیره خواهد بود. هر یک از این قطعات به چهار قسمت تقسیم می‌شود که اگر اینکودر دارای 10 حلقه باشد آخرین حلقه با دورترین آن از مرکز دارای 512 قطعه می‌باشد.

کلام آخر

اینکودر وسیله‌ای است که می‌تواند حرکت مکانیکی را به سیگنال الکتریکی تبدیل کند، بنابراین اساساً اینکودر یک دستگاه حسگر حرکت است. ما می‌توانیم از انکودرها برای اندازه گیری طول، موقعیت، سرعت یا موقعیت زاویه‌ای استفاده کنیم.

انتخاب انکودر مناسب می‌تواند با آگاهی از نقش انکودرها در سیستم کنترل حرکت انجام شود.

قیمت انکودرها از لحاظ تعداد پالس مدل خروجی سوکتی یا کابلی متفاوت می‌باشد همچنین یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در قیمت اینکودر کشور سازنده یا انکودر مصرفی مانند انکدر شفت دار یا انکودر هالوشفت می‌باشد.

برای اطلاعات بیشتر، قیمت انکودر را از لینک مقابل مطالعه فرمایید.

مشاهده محصولات انکودر

برای خرید محصولات انکودر با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

33992998 21 0098
33993009 21 0098

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی است.بازگشت به فروشگاه
  فروشگاه
  علاقه مندی
  0 محصول سبد خرید
  حساب کاربری من